Pracy szukamy nie tylko wtedy, gdy jej nie mamy, ale w wielu przypadkach także wtedy, gdy mamy zatrudnienie, ale rozglądamy się za czymś lepszym. Gdy uda nam się znaleźć pracę o lepszych warunkach finansowych czy w lepszej lokalizacji, warto pomyśleć o wypowiedzeniu, które powinno spełniać wszelkie wymogi formalne.

Wypowiedzenie umowy o pracę – kiedy wręczyć?

Wypowiedzenie umowy o pracę wręczamy w różnych sytuacjach. Zdarza się, że praca nie daje nam żadnej satysfakcji, jest pełna sytuacji konfliktowych lub mocno stresująca. Prędzej czy później przychodzi taki moment, w którym czujem, że dłużej u danego pracodawcy pracować nie chcemy. Warto wtedy napisać wypowiedzenie, biorąc przy tym pod uwagę specyfikę naszej umowy. Wypowiedzenia umów dotyczą wyłącznie umów o pracę na czas określony lub nieokreślony. Nie trzeba wypowiadać umowy zlecenie czy o dzieło, które są terminowe i po prostu wystarczy nie podpisać kolejnej umowy.

W przypadku umowy o pracę obowiązują nas terminy wypowiedzenia. Umowy na czas określony mają dwutygodniowe wypowiedzenie, natomiast umowy obowiązujące na czas nieokreślony wymagają trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia. Jest to czas, w którym pracownik nadal jest zobowiązany do świadczenia pracy na rzecz pracodawcy. W niektórych przypadkach można jednak uniknąć zachowania okresu wypowiedzenia – warto więc dobrze zapoznać się z przepisami prawa pracy i upewnić się, czy takie rozwiązanie nie dotyczy naszego przypadku.

Aby wypowiedzieć umowę o pracę, warto zadbać o to, by spełniała ona wszystkie wymogi formalne, jakie dotyczą takich dokumentów

Najlepiej jest stworzyć wypowiedzenie na piśmie, w którym dokładnie ujmiemy, w jakim terminie wypowiadamy umowę oraz z jakich przyczyn. Wypowiedzenie może być bowiem z różnych przyczyn. Najlepszym rozwiązaniem jest wypowiedzenie za porozumieniem stron, dzięki czemu w przyszłości nie stracimy prawa do świadczeń, a przy tym nie będziemy mieć problemów u przyszłych pracodawców. Bardzo często pracodawcy zwracają bowiem uwagę na to, z jakiego powodu została wypowiedziana umowa. Jeśli było to z winy pracownika, może mieć on później problemy ze znalezieniem kolejnego zatrudnienia. Najczęściej jednak byli pracodawcy idą pracownikom na rękę i jeśli nie ma jakichś rażących powodów, bez problemu podpisują wypowiedzenia za porozumieniem stron.

Jeśli mamy zatrudnienie, a chcemy wypowiedzieć umowę o pracę, dobrze jest już mieć na oku inne zatrudnienie i decydować się na taki krok jedynie wtedy, gdy jesteśmy pewni, że nie zostaniemy na lodzie. Bardzo często pracownicy rzucają wypowiedzeniami w chwilach dużych emocji i stresu, a później okazuje się, że działanie pod wpływem impulsu nie jest dobrym pomysłem, gdyż nie ma żadnych widoków na inne zatrudnienie. Osoby, które myślą o wypowiedzeniu i rezygnacji z pracy powinny równolegle szukać sobie innego zatrudnienia i decydować się na zakończenie pracy w danej firmie tylko wtedy, gdy mają już pewną pracę gdzie indziej. W przeciwnym razie termin wypowiedzenia szybko się skończy i zostaniemy bez żadnego źródła dochodu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here