Pożegnanie z aktualnym pracodawcą wymaga dopełnienia pewnych formalności. Przekazanie ustnie tej informacji może być niewystarczające. Najlepszym sposobem będzie przygotowanie odpowiedniego pisma i dostarczenie go osobiście. Ustalimy wtedy warunki na których rozstaniemy się z pracodawcą i uzyskamy formalne potwierdzenie.

Wypowiedzenie z pracy jak napisać?

Jeśli po podjęciu decyzji nadal nie znasz odpowiedzi na pytanie – wypowiedzenie z pracy jak napisać, poniżej znajdziesz garść najważniejszych informacji.
Pierwszym krokiem, który musisz wykonać jest określenie. w jaki sposób chcesz rozstać się z pracodawcą. Do wyboru masz: rozwiązanie umowy z zachowaniem okresu wypowiedzenia, rozwiązanie umowy bez zachowania okresu wypowiedzenia lub rozwiązanie na mocy porozumienia stron.

Gdy to ustalisz możesz przejść do przygotowania pisma.

Od strony formalnej powinno ono zawierać takie informacje jak:

  • miejscowość i datę umieszczone w prawym, górnym rogu
  • twoje dane – imię, nazwisko i adres umieszczone po lewej stronie
  • dane pracodawcy
  • informacje o tym, że umowa jest wypowiadana, wraz z danymi z umowy takimi jak data czy numer
  • data i podpis pracownika
  • podpis pracodawcy

W zależności od struktury firmy pismo należy złożyć właścicielowi firmy, jej reprezentantowi lub do działu kadr. Każdorazowo ważne jest, aby wypowiedzenie składanej umowy zostało potwierdzone podpisem i datą wpływu, ponieważ od tego zależy ostatecznie data naszego rozstania z firmą. Jest to również właściwy moment, aby ustalić czy mamy wykorzystać urlop wypoczynkowy, czy też zostanie za niego wypłacony ekwiwalent. Należy również poruszyć kwestię przekazania obowiązków służbowych pracownikowi, który je za nas przejmie. Jeśli korzystamy z firmowych urządzeń takich jak telefony komórkowe, laptopy czy samochody omówmy też kwestię ich zwrotu.

Kwestia ubezpieczenia zdrowotnego

Pracownicy często korzystają też z dodatkowych benefitów takich jak ubezpieczenie zdrowotne, prywatna opieka medyczna czy karta do obiektów sportowych. Jeśli zależy nam na dalszym korzystaniu z tych świadczeń warto ustalić na jakich warunkach możemy zachować je jako indywidualny odbiorca. Często taka zmiana wiąże się z koniecznością wnoszenia opłaty, ale po dużo niższej stawce niż standardowo.

W przypadku udziału w pracowniczych konkursach motywacyjnych, dodatkowo premiowanych projektach czy innych bonusowych programach warto ustalić, czy prawo do wynagrodzenia z tego tytułu będzie kończyło się wraz z datą wygaśnięcia umowy. Pracownicy związani długi czas z firmą, osiągający wyróżniające się wyniki na mocy porozumienia stron często ustalają z pracodawcą indywidualne rozwiązania w takich sytuacjach.

Warto rozważyć wszystkie aspekty, zanim dokonamy ostatecznych ustaleń, tak aby rozstać się z pracodawcą w przyjaznej atmosferze i pozostawić po sobie dobre wrażenie.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułEtapy ciąży
Następny artykułJak wyrzeźbić brzuch?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here