Obowiązek utrzymania dziecka spoczywa na obojgu rodzicach. Problem pojawia się w sytuacji, gdy rodzice się rozstają, a dziecko pozostaje przy jednym z nich. W polskich warunkach najczęściej jest to matka, która ma prawo domagać się od ojca dziecka alimentów w konkretnej wysokości. Choć zdarza się, że rodzice są w stanie dogadać się bez spraw sądowych i ustalić poziom alimentów satysfakcjonujący dla obu stron, najczęściej jednak alimenty ustalane są sądownie.

Wzory pism

Wysokość comiesięcznych alimentów jest uzależniona od wielu czynników – przede wszystkim od potrzeb dziecka, jego wieku, codziennych przyzwyczajeń czy trybu życia. Napisanie pozwu o alimenty z pozoru może się wydawać skomplikowane, jednak w rzeczywistości jest to pismo, które można skonstruować nawet bez większej znajomości przepisów prawa, w szczególności prawa rodzinnego. Najważniejsze, aby pismo spełniało wszystkie elementy formalnych pism sądowych. W tej kwestii przyda się skorzystanie z wielu wzorów pozwów, które można znaleźć w internecie. Dzięki temu będzie wiadomo, jak zatytułować i zaadresować pismo, a także co powinno się w nim znaleźć, aby wniosek nie został odrzucony.

Jak napisać pozew o alimenty?

Napisanie pozwu o alimenty wymaga przede wszystkim ustalenia kwoty, o jaką wnioskujemy. Najczęściej w przypadku spraw o alimenty jedna strona chce uzyskać jak największą kwotę, natomiast pozwany stara się nieco ją zmniejszyć. To, czy uzyskamy alimenty w żądanej wysokości w dużym stopniu zależy od tego, jak uargumentujemy nasz wniosek i jakie mamy dowody na realne wydatki, jakie ponosimy w związku z opieką nad dzieckiem. Kwota powinna faktycznie odzwierciedlać potrzeby dziecka oraz związane z nim wydatki.

W przepisach prawa znajduje się zapis, że oboje rodziców są zobowiązani po połowie spełniać wszystkie potrzeby dziecka, także te finansowe. Nie oznacza to jednak, że kwotę ponoszoną na utrzymanie dziecka dzieli się równo na pół i połowę zasądza jako alimenty od ojca dziecka. Sąd bierze bowiem pod uwagę także realny wkład w opiekę nad dzieckiem – najczęściej więc matka sprawuje większą codzienną opiekę, natomiast ojciec ma zasądzane wyższe alimenty niż połowa kosztów utrzymania.

Co wziąć pod uwagę przy wyliczeniu kosztów utrzymania dziecka?

Wszystko zależy od tego, w jakim wieku jest dziecko, jaki jest stan jego zdrowia czy jego zainteresowania. Jest bowiem oczywiste, że maluch w wieku niemowlęcym będzie miał zupełnie inne potrzeby niż nastolatek. Inne są koszty utrzymania dziecka zdrowego, a zupełnie inne wydatki dotyczą dzieci, które chorują przewlekle i wymagają częstych wizyt lekarskich, drogich leków czy rehabilitacji.

Dobrym pomysłem w obliczaniu kosztów utrzymania dziecka będzie skorzystanie z tabelki w Excelu, w której można ująć wszystkie wydatki – od tych codziennych (żywność, kosmetyki, ubrania), aż po takie, które ponoszone są raz na jakiś czas, jak chociażby wyjazdy na wakacje, kolonie, koszty zakupu przyborów szkolnych, atrakcji w czasie wolnym, prezentów na święta czy urodziny.

Trzeba również pamiętać, że podawane w tabelce kwoty powinny mieć odzwierciedlenie w rzeczywistości – najlepiej jest mieć dowody zakupów (paragony czy imienne faktury), dzięki którym sąd podczas rozpatrywania sprawy nie będzie miał żadnych wątpliwości, że uwzględnione w tabelce wydatki naprawdę zostały poniesione.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here