Paragraf to w życiu ucznia, wykładowcy czy urzędnika państwowego często używany i ważny znak. Cytując bowiem ustawy, sporządzając dokumenty czy odpowiadając na urzędowe pisma potrzebujemy użyć znaku paragrafu w komputerowym edytorze tekstu. Tego znaku brak jednak na klasycznej klawiaturze. Jak zrobić paragraf?

Paragraf w systemie operacyjnym Windows

Robienie paragrafu nie jest zbyt trudne trzeba jednak odkryć kilka sposobów na jego użycie. Jeśli posiądzie się tę wiedzę wstawienie paragrafu będzie bardzo proste i znacznie ułatwi pracę, oszczędzając czasu i zbędnych nerwów.
Pierwszym podstawowym rozwiązaniem jest skopiowanie paragrafu z ustawy, strony internetowej czy innego dokumentu. Jest to rozwiązanie proste do zapamiętania jednak niekiedy dość trudne. Jeśli bowiem prowadzimy szybką pracę nad tekstem i w naszym schowku nieustannie czekają duże partie kopiowanego tekstu, kopiowanie małego znaczka paragrafu może irytować i spowalniać pracę. Lepiej więc wówczas obrać inny sposób na postawienie tego zagadkowego znaku.

Jak zrobić paragraf?

Tym sposobem może być użycie algorytmu klawiaturowego. Pomimo braku obecności znaczku paragrafu na klawiaturze, system komputerowy ma wbudowaną możliwość wstawienia tegoż symbolu poprzez kombinację klawiszy funkcyjnych i numerycznych. Jedną z takich kombinacji jest wciśnięcie i trzymanie lewego klawisza ALT i wpisanie numeru 21, ewentualnie wciśnięcie i przytrzymanie tego samego klawisza przy wpisaniu numeru 0167. Niezależnie od obranej metody, po użyciu algorytmu znaczek paragrafu pojawi się na ekranie.

Korzystanie z menu kontekstowego

Jeśli obraliśmy konkretny edytor tekstu – Word, jest jeszcze inna możliwość wstawienia interesującego nas znaku paragrafu. Przy chęci skorzystania z tej funkcji należy otworzyć menu kontekstowe wstaw, zwane w niektórych edycjach jako insert, potem zaś wybrać symbol i więcej symboli (more symbols). Z pojawiającej się na ekranie zakładki znaki specjalne (niekiedy Special Characters) trzeba już tylko wybrać paragraf (w wersji angielskiej section) i po wciśnięciu wstaw, znaczek paragrafu pojawi się w polu tekstowym. Jak zrobić paragraf w innym systemie operacyjnym?

Paragraf w systemie Linux

System operacyjny Linux zapewnia zupełnie inne możliwości niż Windows, w tym systemie inaczej kształtują się funkcje, algorytmy inaczej też działają skróty klawiszowe. W Linuxie trudniej uzyskać znaczek paragrafu, z klawiatury bowiem należy nie tylko użyć skrótu klawiszowego (w tym przypadku jest to jednoczesne wciśnięcie przycisków CTRL + SHIFT), ale także wpisać ”u” a po nim kodowanie Unicode znaku w tym konkretnym przypadku 00A7. Podobnie w systemie Linux można uzyskać inne symbole, należy używać tabeli kodowej Unicode poprzedzonej kombinacją przycisków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here