Spawacz-praca, zarobki, rozwój i niebezpieczeństwa.

Wykonując, zawód spawacza specjalizując się w metodzie mig/mag możemy liczyć na zarobki 4600 zł brutto – tyle w 2018 r. wynosiła przeciętna miesięczna pensja spawacza. Najlepiej wynagradzani spawacze osiągali zarobki przekraczające 7000 zł bruttoSą, to jednak tylko statystyki a realne zarobki mogą znacznie się różnić. Głównym czynnikiem decydującym o naszych zarobkach będzie przede wszystkim doświadczenie w zawodzie, metoda spawania, w której się specjalizujemy oraz miejsce, w której będziemy wykonywali pracę.

Praca sprawacza
unsplash.com

Wyróżniamy 3 podstawowe metody spawania: MMA, MIG/MAG oraz TIG, niestety większość pracodawców będzie od nas wymagać potwierdzenia ukończenia odpowiednich szkoleń oraz kursów szkolących w tym zawodzie. Jest to praca wymagająca kreatywności, indywidualności i sprawności  fizycznej, nie każdy będzie w stanie podołać tak ciężkiej pracy. Niesie to jednak za sobą duże zarobki i możliwość rozwoju osobistego, każde zlecenie jest inne i stanowi zupełnie nowe wyzwanie.

 

Czym jest spawanie?

unsplash.com

Jest to łącznie ze sobą materiałów przez ich nagrzanie i stopienie w miejscu łączenia z dodaniem lub bez dodania spoiwa za pomocą łuku elektrycznego powstającym między łączonymi przez nas materiałami. Jest to najbardziej efektywna metoda łącznia ze sobą materiałów. Istnieje wiele metod spawania i mimo podobieństw każda z nich to zupełnie nowe wyzwanie. Do podstawowych metod możemy zaliczyć spawanie elektrodą, czyli MMA niewymagającej osłony gazowej oraz MIG/MAG, oraz niezwykle precyzyjną i najtrudniejszą do opanowania TIG. Rozwiniemy te pojęcia w dalszej części artykułu.

 

Tylko co to jest to MMA i elektroda?

spawacz
unsplash.com

Zacznijmy, może od tego, czym jest elektroda. Na pierwszy rzut oka jest to podłużny pręcik, w środku elektrody znajduje się metalowy rdzeń otulony żużlową otuliną, podczas wytworzenia łuku elektrycznego między materiałem a elektrodą następuje topnienie rdzenia, który jest również spoiwem i otuliny zapewniającej ochronę spoinie przed działaniem czynników środowiska zewnętrznego. Metoda ta zazwyczaj jest używana do łącznia materiałów stalowych (w tym stali nierdzewnej), lecz można nią spawać także stopy glinu, niklu i miedzi. Spawanie elektrodą nie jest może najłatwiejszą metodą, będzie od nas wymagało odrobiny ćwiczeń, ważne jest wykonywanie delikatnych ruchów wymagających od nas sprawnej ręki.

 

Metoda MIG/MAG oraz gazy osłonowe.

 

Podobnie jak podczas spawania elektrodą występuje materiał spajający oraz spoina wymaga osłony, w metodzie MIG/MAG wykorzystujemy jednak drut oraz gaz stanowiący osłonę. W metodzie MIG/MAG łuk elektryczny jarzy się między spawanym materiałem a elektrodą w postaci drutu. Łuk i jeziorko ciekłego metalu są chronione strumieniem gazu obojętnego lub aktywnego. Metoda nadaje się do spawania większości materiałów, dobierając druty elektrodowe i gaz osłonowy, odpowiednie dla różnych metali. Metody MIG i MAG różnią się od siebie gazami używanymi podczas spawania. Metoda MIG wymaga wykorzystania gazów obojętnych takich jak argon, hel lub ich mieszaniny. Natomiast metoda MAG gazów aktywnych, czyli dwutlenek węgla i mieszaniny, w skład których poza CO2 wchodzą też: tlen, argon i inne. Problemem może być praca na świeżym powietrzu nawet podczas niewielkiego wiatru który, może rozwiewać gaz osłaniający.

 

TIG, czyli precyzja i dokładność.

spawanie
unsplash.com

Podobnie jak w metodzie MMA wykorzystuje się elektrodę, ale nieco inną. W metodzie TIG wykorzystujemy nietopliwe elektrody wolframowe. Technika ta wymaga również użycia gazu osłonowego jak w metodach MIG/MAG. Metodą tą spawa się prądem stałym wszystkie gatunki stali, zwłaszcza stale wysokostopowe. Największe zastosowanie znajduje jednak przy łączeniu aluminium oraz jego stopów z użyciem prądu przemiennego. Metoda ta jest według wielu najtrudniejszą do opanowania, co niesie za sobą duże zarobki nieraz stanowiące nawet ponad 7000 zł na rękę.

 

A na koniec słów kilka.

Praca spawacza daje ogrom możliwości! Zarobki, różnorodność zleceń, wiele miejsc pracy oraz możliwość rozwoju tylko zachęcają do podjęcia tej pracy! Pracodawcy poszukują wykwalifikowanych pracowników ! Coraz częściej wielu spawaczy decyduje się na własną działalność gospodarczą, dla wielu z was może to być praca marzeń !

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here