Trądzik to szczególne schorzenie, które pojawia się w każdym wieku. Na początku możemy spróbować własnoręcznej walki z użyciem sposobów domowych. Jeśli jednak trądzik się nasila, powinniśmy skonsultować się z dermatologiem. 

Trądzik jest znany przez wszystkie osoby, które jeszcze dojrzewają, jak i osoby z cerą tłustą. Powoduje go nadmierna produkcja łoju przez gruczoły łojowe. Łój ten zatyka pory na naszej skórze, powodując powstawanie zaskórników (wągrów). Tak zablokowane pory, bardzo łatwo rozwijają się w pryszcze. Dzieje się to z powodu stanu zapalnego, podczas którego wągry zmieniają się w zmiany ropne, w postaci bolesnych zgrubień na skórze.

 

Jak pozbyć się trądziku?

trądzik
pixabay.com

Jeśli chcemy pozbyć się trądziku, musimy znaleźć jego przyczynę. W wielu przypadkach będą to zmiany hormonalne związane z dojrzewaniem, zła dieta lub predyspozycje genetyczne. Jednak może też być spowodowany kolonizacją obszarów łojotokowych przez bakterie „Propionibacterium acnes” lub drożdżakowate grzyby, lub także braki w mikro elementach w ciele. Może także powstać z powodu stosowania niewłaściwych kosmetyków, lub niedokładnego zmywania makijażu z twarzy.  Tak jak pisaliśmy wyżej, trądzik może zaatakować każdego. Najbardziej znany jest trądzik młodzieńczy. Powstawanie trądziku składa się z wielu elementów. Możemy używać leków działających miejscowo, ale pomogą one tylko tymczasowo. Jeśli chcemy się pozbyć w pełni tej choroby, to musisz zrobić badania, hormonów jak i zacząć leczyć się różnymi lekami. Oczywiście nie będzie to ani krótka, ani miła walka.

 

Jak wyleczyć trądzik?

trądzik
pixabay.com

Podczas walki z trądzikiem używamy leków miejscowych, a także znanych od wielu lat sposobów domowych. Do mycia i oczyszczania twarzy stosuje się żele oczyszczające zawierające kwas salicylowy, tymol czy nadtlenek benzoilu. Na skórę stosujemy maści, w których składzie znajduje się cynk i witamina A. Jeśli musimy szybko pozbyć się trądziku ropnego, to najlepszym sposobem będzie, użycie maści na bazie erytromycyny, neomycyny czy klindamycyny.

Leczenie miejscowe, może pomóc tylko tymczasowo. Musimy dowiedzieć się, co jest powodem powstawania trądziku i pozbyć się właśnie tego powodu, a nie jego skutków. Powinniśmy przyjmować tetracykliny (odmiana antybiotyku), która pomoże w walce z trądzikiem, a także wysokie dawki witaminy B2, witaminy C i PP. Jeśli trądzik powstaje z powodu zmian hormonalnych, rozwiązaniem jest stosowanie preparatów antyandrogenowych.

 

Domowe sposoby na trądzik

trądzik
unsplash.com

Podczas walki z trądzikiem, alternatywą lub pomocą dla leków, będą domowe sposoby, które znamy już od wieków. Najważniejszą rzeczą jest dokładne oczyszczanie skóry, a także przeciwdziałanie zapaleniom skóry. Dobrym pomysłem jest wykonywanie peelingów i maseczek na skórę twarzy. Przykładem maseczki jest maseczka z płatków owsianych. Przygotowujemy ją, mieszając 5 łyżek płatków owsianych, z jedną łyżką mleka, miodu i 5 łyżkami wody. Jak płatki napęcznieją, nakładamy e na naszą umytą twarz i trzymamy około 10 minut. Po tym czasie zmywamy. Inną alternatywą jest tonik z ogórka. Możemy go kupić w sklepie lub zrobić sami. Zielony ogórek zcieramy drobno ogórek na tarce i dodajemy troszeczkę wody. Taką miksturą przemywamy naszą twarz.

 

A na koniec słów kilka

Mam nadzieję, że nasze porady pozwolą wam pozbyć się tej choroby. Sam walczyłem z trądzikiem przez prawie 3 lata. Dopiero po skończeniu 18 lat, trądzik się uspokoił i jestem w stanie spokojnie żyć, bez takich problemów. Jednak o dawnej chorobie przypominają mi pozostawione blizny z powodu pryszczy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here