Tzw. wyrostek, czyli ostre zapalenie wyrostka robaczkowego, stanowi wskazanie do poddania pacjenta zabiegowi chirurgicznemu. Przeważnie trzeba działać szybko, bo zwłoka może doprowadzić do poważnych powikłań, a nawet do śmierci osoby. Objawy są średnio charakterystyczne, ale obecne statystyki pokazują, że wielu cierpiących na tę dolegliwość uzyskuje pozytywne rozpoznanie i szybko wraca do zdrowia po operacji i hospitalizacji.

Objawy wyrostka u dzieci

Objawy wyrostka u dzieci są takie same jak u osób dorosłych. Jednym z najważniejszych i najtrudniejszych do przeoczenia symptomów jest oczywiście ból brzucha. Może on koncentrować się w środkowej części brzucha i dość szybko przenosić się do prawej dolnej części, albo od razu zacząć się po prawej. Chorzy opisują go jako tępy, dojmujący, a później ostry, kłujący, nasilający się np. przy ruchu, ucisku czy kaszlu. Niekiedy bywa do zniesienia przynajmniej na pierwszym etapie choroby, później zdarza się, że nasila się tak iż doprowadza do omdlenia.

Dzieci mogą wcześnie informować o niejednoznacznych objawach, warto więc zwracać uwagę na każdy zgłoszony ból brzucha, a także występującą niewielką gorączkę, biegunkę czy wymioty. Takie problemy zdarzają się niemalże każdemu dziecku i mogą świadczyć jedynie o lekkich kłopotach żołądkowych bądź przejedzeniu, ale występują także przy wyrostku. Baczna obserwacja zachowania dziecka zgłaszającego wspomniane objawy na pewno pozwoli wysnuć odpowiednie wnioski. Rodzice powinni skonsultować z lekarzem każdy ostry ból brzucha lub taki, który trwa ponad kilka godzin i nie ustępuje mimo zastosowania np. kropli miętowych. Jeśli dolegliwościom bólowym towarzyszy gorączka, również należy odwiedzić lekarza.

Zapalenie wyrostka u małego dziecka

Pewnym problemem może okazać się rozpoznanie objawów u dziecka, które jeszcze nie mówi lub mówi bardzo mało. Niekiedy nawet pięcio- czy sześciolatek nie potrafi w jasny sposób poinformować rodziców o odczuwanych dolegliwościach. Warto zwracać uwagę na wszelkie podejrzane stany chorobowe powiązane z gorączką, wymiotami i biegunką. Dziecko może manifestować odczuwany ból brzucha płaczem, tkliwością w okolicach pępka bądź nad prawym biodrem, przyjmowaniem pozycji bocznej z podkurczonymi nogami itd.

Istotne jest, by w przypadku jakichkolwiek bólów brzucha nie reagować natychmiast podaniem środków przeciwbólowych bądź przeciwzapalnych, antybiotyków itd. Jest to ogólnie niewskazane, a w przypadku ryzyka wystąpienia wyrostka może też doprowadzić do pozornego zniwelowania objawów. Łatwo wtedy o opóźnienie reakcji i o niewłaściwe rozpoznanie. Konsekwencje zdrowotne są niestety dość przykre, może dojść do zapalenia otrzewnej i bezpośredniego zagrożenia życia małego pacjenta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here