Gdy ciąża przebiega pomyślnie trwa mniej więcej 40 tygodni. Jest to niezwykły okres podczas którego prężnie rozwija się największy cud – nowe życie, maleńki nowy organizm. Prawidłowy przebieg ciąży determinuje dalszy rozwój dziecka już po urodzeniu, dlatego tak ważnym jest zrozumienie jej dynamiki oraz rozpoznanie i wyeliminowanie czynników mogących zaburzyć ten niesamowity proces. Możemy wyszczególnić trzy etapy ciąży – trymestry – czyli składające się z trzech miesięcy fazy, cechujące się odmienną specyfiką, stawiające różne wyzwania oraz zróżnicowane pod względem potrzeb, które należy spełnić.

Etapy ciąży

I trymestr: Obejmuje pierwsze trzy miesiące po zapłodnieniu. W pierwszych tygodniach u płodu zaczynają formować się zalążki narządów. W tym czasie istnieje największe ryzyko negatywnego wpływu czynników z zewnątrz. Błyskawiczne tempo rozwoju w ciągu zaledwie kilku tygodniu ukazuje całe piękno procesów, których opisanie nie może się równać z rozgrywanym w łonie matki widowiskiem. Już po osiemnastu dniach zaczyna formować się układ nerwowy tj. mózg i rdzeń kręgowy, aby już po około czterech dniach malutkie serce zaczęło bić w rytm pięknej melodii życia! Wraz z kończącym się pierwszym trymestrem maleje szansa na uszkodzenie płodu, spada szansa na wady genetyczne, czy też samo poronienie. Pierwszy trymestr jest okresem bardzo dynamicznym, gdy przebiegnie pomyślnie płód powinien mieć już ukształtowane większość najważniejszych narządów i organów.

II trymestr

II trymestr: Obejmuje trzy kolejne miesiące, tj. okres od 14-26 tygodnia ciąży. Mówiąc o tej fazie należy myśleć przede wszystkim o wzroście. Mały skarb intensywnie rośnie i szkoli się w posługiwaniu się wykształconymi organami. To czas odkryć i zabaw, w tym właśnie okresie mama najczęściej wyczuwa fizyczną aktywność pociechy. Dzidziuś staje się coraz bardziej ruchliwy, stopniowo nabywa coraz to nowsze zmysły. Początkowo jest to zmysł dotyku, który doskonali za pomocą wykształconych dłoni, z czasem zaczyna jednak odczuwać więcej. Zaczyna rozróżniać smaki, z wolna wykształca się słuch i zmysł równowagi. Ma miejsce również „ćwiczenie oddychania” niezbędne dla zaczerpnięcia pierwszego wdechu już na zewnątrz.

III trymestr

III trymestr: Przypada na trzy ostatnie miesiące przebiegu prawidłowej ciąży. Wraz z nadejściem siódmego miesiąca maleństwo wreszcie otwiera oczka. Każdy ze zmysłów wyostrza się, następuje szalona ekspansja kognitywna mózgu, który w zawrotnym tempie się rozwija. Nasz skarb w tym okresie wykształcone ma w pełni włoski na ciele, rzęsy.
Kolejny miesiąc ostatniego trymestru jest intensywnym „przygotowywaniem na wyjście”. W ciele maleństwa magazynują się tłuszcze mające zapewnić bezpieczeństwo i ciepło po narodzinach. Nabiera on również odporności.

Ostatni miesiąc to właściwie czas pełnej gotowości. Maluszkowi jest ciasno, tak więc rozpycha się w łonie matki szukając nieco komfortu. Należy wtedy oczekiwać i być w gotowości, aby zapewnić jak najlepsze przyjęcie na świat tego malutkiego cudu życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here