Kontrolować masę ciała można na wiele sposobów. Jednym ze skutecznych wskaźników naszej wagi może być BMI, czyli Body Mass Index. To dobre rozwiązanie dla osób, które chcą sprawdzić, czy ich waga jest prawidłowa, czy jednak wypadałoby zrzucić nieco zbędnych kilogramów.

Jak obliczyć BMI?

Obliczanie BMi jest dosyć proste – wystarczy swoją wagę podzielić przez wzrost podniesiony do kwadratu. W dzisiejszych czasach nie trzeba nawet liczyć tego samodzielnie czy na kalkulatorze. W sieci można znaleźć sporo internetowych kalkulatorów, które szybko i sprawnie obliczą nam wartość BMI, a także od razu podadzą, czy jest ona prawidłowa. Właściwe wyniki BMI, czyli waga optymalna to wartości od 18,5 do 24,9. Jeśli wskaźnik jest poniżej 18,5, oznacza to niedowagę.

Nie jest ona tak groźna dla organizmu jak nadwaga, jednak zbyt niski wskaźnik może mówić o wychudzeniu, kłopotach ze zdrowiem. Jest też powszechnie wykorzystywany w diagnozowaniu zaburzeń odżywiania takich jak anoreksja. W przypadku zbyt wysokiego BMI podział jest nieco bardziej rozbudowany. BMI powyżej 25 do 29,9 mówi nam o nadwadze. Nie jest to jeszcze otyłość, jednak warto potraktować to jako sygnał alarmowy, że nasza waga jest zbyt duża i mamy większe ryzyko pojawienia się wielu chorób związanych z nadmiernymi kilogramami.

Otyłość

BMI powyżej 30 jest otyłością pierwszego stopnia, powyżej 35 – otyłością drugiego stopnia, a wskaźnik przekraczający 40 to otyłość trzeciego stopnia, nazywana również otyłością olbrzymią. Im wyższe BMI, tym większe jest ryzyko wszelkich chorób, jakie pojawiają się razem z otyłością. Osoby otyłe są narażone na choroby serca i układu krążenia, miażdżyce, cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, a także na choroby układu ruchu, stawów i kości. Im większa waga, tym większe obciążenie dla całego organizmu.

Wskaźnik BMI może więc obiektywnie nam pokazać, czy nasza waga jest odpowiednia, czy może jednak warto zgubić kilka zbędnych kilogramów. Czasem nawet z większą wagą czujemy się przez wiele lat dobrze, jednak w naszym organizmie w ukryciu zachodzi wiele procesów, które mogą powodować sporo dolegliwości w przyszłości.

Czy BMI jest miarodajny?

Choć wskaźnik BMI jest powszechnie wykorzystywany w ocenie masy ciała, trzeba jednak mieć świadomość, że nie zawsze jest w stu procentach skuteczny i miarodajny. Przy jego obliczaniu bierzemy bowiem pod uwagę wyłącznie wzrost i wagę, nie uwzględniamy natomiast zawartości mięśni czy tkanki tłuszczowej. BMI znacznie powyżej normy mogą więc mieć osoby, które bardzo intensywnie ćwiczą, mają mocno rozbudowaną masę mięśni i niewiele tłuszczu.

U takich osób BMI może wskazywać nadwagę także wtedy, gdy ich sylwetka, kondycja i wydolność organizmu są jak najbardziej prawidłowe. Warto więc mieć świadomość, że nie zawsze to, co nam wychodzi w wynikach BMI jest miarodajne. Jeśli jednak nie ćwiczymy, nasz tryb życia jest raczej siedzący, a BMI pokazuje znacznie powyżej normy, powinien to być sygnał, że czas na odchudzanie i zmianę trybu życia. Jeśli nic z tym nie zrobimy, zapewne z biegiem czasu wyliczenia BMI będą pokazywały coraz wyższy wynik. A im większa otyłość, tym o wiele trudniej jest wrócić do dawnej sprawności. Wiele zmian, które zachodzą w otłuszczonym organizmie, jest też nieodwracalnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here