Rozpoczęcie edukacji przedszkolnej jest ważnym przeżyciem dla każdego dziecka. Często wiąże się z pierwszą dłuższą rozłąką z rodzicami, więc dzieci mogą różnie reagować, płakać, przejawiać złość lub smutek. Poza odpowiednim przygotowaniem psychicznym malucha, istotne może być też skompletowanie odpowiedniej wyprawki. Nowe rzeczy, w atrakcyjnych kolorach, stanowią bodziec zaciekawiający dziecko i mogą wpłynąć na poprawę jego nastawienia w stosunku do zachodzących zmian.

Wyprawka przedszkolaka – co się na nią składa?

Warto rozpocząć kompletowanie wyprawki dla przedszkolaka od poznania wymagań placówki. Niektóre przedszkola zalecają lub wymuszają nabycie książeczek czy też innych pomocy naukowych, podając nieraz bardzo dokładne wytyczne. Sprawdzenie wymogów pozwala uniknąć kupowania nieodpowiednich rzeczy lub dublowania zakupów. Często takie zalecenia nie są jedynie wymysłem zarządu placówki, który chce np. w ten sposób wyróżnić ekskluzywne przedszkole. Spis wyposażenia dla dziecka jest przygotowywany przez zespół pedagogów i nie jest przypadkowy, poszczególne wybory wpływają korzystnie na rozwój młodego człowieka i są zgodne z obowiązującymi normami.

Ubrania, obuwie, dodatki

Dzieci w wieku przedszkolnym nie zwracają aż takiej uwagi na strój jak starsza młodzież, ale aspekt ten pozostaje bardzo ważny z powodów estetycznych, higienicznych i ze względów bezpieczeństwa. W związku z tym wyprawka przedszkolaka często składa się z przynajmniej dwóch zestawów odzieży i dwóch par obuwia, w tym butów na zmianę. Dziecko podczas zabawy może łatwo się pobrudzić, każdy kolejny komplet ubrań pozwala więc na łatwiejsze zorganizowanie stroju na następny dzień. Niektóre przedszkola mają wytyczne również w tej kwestii, np. wymagają wyposażenia malucha w takie, a nie inne obuwie, dodatkowy zestaw ubrań do pozostawienia w placówce na wypadek „nagłego wypadku” itd. Odzież nie może być zbyt wymyślna ani zbyt dopasowana nie tylko z uwagi na oszczędność, ale przede wszystkim na komfort dziecka.

Co z zabawkami?

Ulubiona maskotka dziecka może pomóc mu oswoić się z nową sytuacją. Kupowanie dodatkowych zabawek w ramach wyprawki przedszkolaka mija się jednak z celem, bo większość placówek ma własne zabawki i do tego będzie odpowiednio dawkowała je podopiecznym. Nadmiar zabawek może rozpraszać uwagę dziecka i tym samym utrudnić nawiązywanie poprawnego kontaktu z pedagogami i rówieśnikami. Może też wywołać uczucie zazdrości u mniej zamożnych kolegów, co nie jest ani trochę dobrym zjawiskiem w przedszkolu (ani na żadnym innym etapie edukacji). Zabawki domowe powinny pozostać w domu nawet wtedy, gdy mają walory edukacyjne. Dziecko na pewno znajdzie sporo czasu, by się nimi zająć po powrocie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here