Właściwe ciśnienie krwi ma ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu, dlatego warto je kontrolować i reagować na wszelkie zmiany, które mogą świadczyć o początkach nadciśnienia. Nadciśnienie jest bowiem jedną z naszych dolegliwości cywilizacyjnych, a jednocześnie chorobą, która nieleczona może prowadzić do bardzo poważnych dolegliwości.
Jakie jest prawidłowe ciśnienie?
Prawidłowe ciśnienie krwi jest niezbędne do właściwego funkcjonowania naszego układu naczyniowego, serca, całego układu krążenia, a także inne układów i narządów w naszym organizmie. Warto je regularnie kontrolować, najlepiej zaopatrzyć się w domowy aparat do mierzenia ciśnienia. Nieprawidłowe wartości ciśnienia krwi przez długi czas mogą bowiem nie dawać żadnych objawów, a choroba nadciśnieniowa rozwija się w ukryciu.
Za prawidłowe wartości ciśnienia krwi uważa się 120/80 mmHg. Niewielkie odchylenia od normy nie są jednak żadnym złym objawem, jeśli pojawiają się sporadycznie. O nadciśnieniu możemy natomiast mówić, jeśli przez dłuższy czas ciśnienie utrzymuje się na poziomie powyżej 140/90 mmHg.
Czym jest nadciśnienie?
Nadciśnienie tętnicze może mieć wiele przyczyn. Zdarza się, że jest to tak zwane nadciśnienie pierwotne, a więc pojawiające się u konkretnej osoby bez względu na występowanie innych chorób. Nadciśnienie może być również związane z wieloma chorobami, które rozwijają się w organizmie.
Bardzo często jednak nieprawidłowe wartości ciśnienia krwi to coś, na co pracujemy sobie sami poprzez niewłaściwy tryb życia. Na wzrost ciśnienia ma wpływ między innymi nadwaga i otyłość, palenie papierosów, brak jakiejkolwiek aktywności fizycznej, nieprawidłowa dieta, szczególnie bogata w duże ilości soli, tłuszczu, a także ciężkich potraw. Przyczyną nadciśnienia może być również nadmierne spożywanie alkoholu. Objawy nadciśnienia początkowo są bardzo niewielkie, przez co można je pomylić z objawami innych chorób.
Wśród mało charakterystycznych dolegliwości warto wymienić między innymi bóle i zawroty głowy, duszności, uczucie kołatania serca, zawroty głowy, bezsenność, uderzenia gorąca, zaczerwienienie twarzy, a także mała sprawność fizyczna i wydolność psychiczna. Bardzo często nadciśnienie jest diagnozowane zupełnie przypadkowo w czasie rutynowych badań lekarskich.
Choroby układu krążenia
Jeśli nadciśnienie utrzymuje się przez długi czas, może powodować wiele poważniejszych skutków w funkcjonowaniu naszego organizmu: nieprawidłową pracę nerek, kłopoty z poruszaniem się, problemu ze wzrokiem, obrzęki, a także wiele chorób towarzyszących. Nadciśnienie bardzo często współwystępuje z miażdżycą, która jest efektem zwężania się naczyń krwionośnych przez blaszki cholesterolowe. Leczenie nadciśnienia wymaga przyjmowania leków, jednak w przypadku niewielkich zmian i lekkiego odstępstwa od normy można ciśnienie wyregulować poprzez zmianę diety i trybu życia.
Wystarczy przejść na lżejszą dietę, postawić na zdrowe warzywa, produkty pełnowartościowe i pełne zboża, chude mięso i nabiał, a także wyeliminować słodycze, słone przekąski i wszystko, co zawiera sporo soli. Jeśli do tego dorzucimy zdrową dawkę codziennego ruchu, może się okazać, że w ciągu kilku miesięcy uda się zmniejszyć wartości ciśnienia bez konieczności przyjmowania leków. To ważne, bo osoby, które zaczynają przyjmować leki na nadciśnienie, najczęściej muszą je brać już do końca życia.