Co brać podczas treningu?

Każda osoba, jaka ćwiczy, w pewnym momencie zaczęła się zastanawiać nad dodatkową suplementacją. Jednak nie każdy wie jak się za to zabrać i co powinien kupić. W sieci dużo się mówi o BCAA, kreatynie, białku itp. Jednak za co one odpowiadają? W tym artykule opiszę ogólnikowo, za co odpowiadają dane suplementy. Dokładniejszych informacji będziecie mogli się dowiedzieć w naszych innych artykułach, które będą załączone przy odpowiednim suplemencie.

 

Białko, kiedy przyjmować?

białko kiedy przyjmować
unsplash.com

Białko jest jednym z najczęściej polecanych suplementów dla osób, które ćwiczą. Często jest on polecany nawet jeśli ktoś ma dobrze ułożoną dietę i nie potrzebuje nadmiarowego białka. W takim przypadku dodatkowe, zażywanie tego składnika, może po prostu powodować problem, zamiast pomóc. Nadmiar białka obciąża nerki i powoduje nieprzyjemny oddech. Jeśli ćwiczycie, postarajcie się trzymać dziennej normy zalecanej przez WHO, albo delikatnie ponad ją. Białko jest używane do budowy mięśni, więc osoby ćwiczące wymagają go trochę więcej.

 

Kreatyna, jak działa?

kreatyna, działanie
unsplash.com

Kreatyna jest substancją naturalnie produkowaną przez nasze ciało, odpowiada za odnawianie cząsteczek ATP. Owe cząsteczki jak możecie pamiętać z biologii, odpowiadają za przenoszenie i magazynowanie energii. Przy odpowiedniej ilości przyjmowanej kreatyny, zaczyna ona wpływać korzystnie na naszą siłę, a także regenerację mięśni. Sprawie, że podczas treningu mamy więcej siły i stać nas na osiąganie lepszych wyników. Dzięki szybszej regeneracji możemy wykonywać więcej serii na daną partię mięśni w ciągu tygodnia.

 

Kiedy przyjmować BCAA?

BCAA kiedy przyjmować
unsplash.com

BCAA, czyli branched chained amino aicids, są kombinacją trzech aminokwasów: leucyny, waliny oraz izoleucyny. Odpowiadają one za hamowanie rozpadu tkanki tłuszczowej, wspomagają syntezę białek, regulują poziom hormonu wzrostu, a także pozwalają na utrzymanie odpowiedniego poziomu cukru w krwi. Czyi mówiąc prostym językiem, powstrzymują rozpad mięśni po intensywnym treningu i przyśpieszają ich rozwój i odnowę.

 

Czym jest Cytrulina i jak działa?

Cytrulina czy warto przyjmować?
unsplash.com

Cytrulina jest jednym z mniej znanych suplementów. Tak jak kreatyna przyśpiesza regenerację mięśni, a dodatkowo zapobiega zakwasom podczas ciężkich treningów. Cytrulina jest jedną z trzech substancji biorących udział w mocznikowym cyklu Krebsa. Podczas tego cyklu amoniak przekształca się w mocznik, czyli co w sumie nam to daje? Głównym powodem zakwasów w mięśniak jest właśnie amoniak, a czym jego mniej tym mniejsza szansa na zakwasy.

 

Witaminy i minerały dla osób ćwiczących

Dużo osób nie zdaje sobie sprawy, jak ważne jest odpowiednie spożywanie witamin, jeśli chcemy zbudować masę mięśniową i ogólnie być zdrowi. Odpowiedni poziom mikro i makro elementów w naszych organizmach pozwoli nam na szybszą regenerację i większą siłę. Przykładowo odpowiedni poziom cynku i magnezu przyczyni się do większej produkcji testosteronu, a tym samym lepszych wyników i przyrostów.

 

A na koniec słów kilka

Ogólnikowo przedstawiłem różne suplementy diety, którymi osoby ćwiczące powinny być zainteresowane. Zapraszam was do przeczytania, szczegółowych opisów i wyjaśnień jak dane substancje działają i co dokładnie otrzymacie, jeśli będziecie je przyjmować. Ja pozdrawiam i życzę szczęścia i bezpiecznych, bezkontuzyjnych treningów.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here