Jeśli planujesz zostać psychoterapeutą, musisz przygotować się na bardzo dużo nauki. Od twoich decyzji może zależeć przyszłość danej osoby, tym bardziej dziwne jest to, że zawód ten nie jest regulowany przez nasze państwo. Rolę wydawania certyfikatów, przejęły więc różne stowarzyszenia psychoterapeutów. Jeśli chcesz dojść daleko w tym zawodzie, będziesz musiał zdobyć jeden z nich.

Jak zostać psychoterapeutą? Zawód dla wytrwałych

psychoterapia
unsplash.com

Skończenie wybranych przez ciebie studiów to dopiero początek. Oczywiście nie z powodu braku regulacji, nie musisz w ogóle mieć studiów, jednak większość psychoterapeutów je ma. Zazwyczaj wybierane są studia humanistyczne lub społeczne. Poleca się wybrać psychologię, lub psychologię kliniczną, znacząco ułatwi to dalsze kształcenie.

Jak już skończyliście studia, najlepiej jest zdobyć certyfikat. Oczywiście możecie od razu założyć własną placówkę i zacząć prowadzić terapie. Jednak nie będzie to zbyt profesjonalne i może wam być trudno znaleźć klientów. Więc tak jak napisałem wyżej najlepiej zrobić certyfikat. Pozwoli to na większe zaufanie waszych pacjentów. Tak jak napisaliśmy, szkolenia i zakres wiedzy nie jest podany przez państwo, więc pałeczkę tą przejęły stowarzyszenia psychoterapeutyczne. Takie stowarzyszenia prowadzą własne szkoły psychoterapii, jest ich kilkadziesiąt w Polsce.

Do zdobycia certyfikatu można podejść na dwa sposoby:

Pierwszym z nich jest zgłoszenie się do jednego z polskich stowarzyszeń, które wyśle cię na szkolenie. Podczas takiego szkolenia będziesz musiał spędzić 590 godzin na nauce teoretyczne i praktycznej. Następnym warunkiem jest minimum 100 godzin spędzonych na własnych terapiach, podczas którego będą sprawdzać, czy się nadajemy psychicznie. Następne kroki to 150 godzin superwizji, 360 godzin stażu, a ostatecznie 2 lata prowadzenia psychoterapii pod opieką certyfikowanego psychoterapeuty.

Drugim sposobem zdobycia certyfikatu jest zgłoszenie się do Europejskiego Towarzystwa Psychoterapii. Szkolenie te jest uznawane za najlepsze w europie. Podczas całego procesu zdobywania certyfikatu musicie spędzić minimum 700 godzin podczas praktycznego i teoretycznego szkolenia, a także przez 3 lata samemu uczęszczać na psychoterapię. Pozwoli to upewnić się, że sam nie masz żadnych problemów i będziesz odpowiedni do leczenia innych.

Potrzebujesz czasu i pieniędzy

psychoterapia
unsplash.com

Musimy przygotować bardzo dużo czasu, certyfikat psychoterapeuty możemy zdobyć minimalnie w 4 lata. Poza tym po szkoleniu jeszcze musimy zdać testy, które zweryfikują naszą wiedzę. Pamiętać jeszcze musimy o kosztach, jakie się wiążą z uczestnictwem na szkolenia. Średni koszt jednego roku szkoleń to 5 tysięcy, co oznacza, że w najlepszym przypadku całe szkolenie będzie nas kosztowało minimum 20 tysięcy. Jednak jeśli coś pójdzie nie tak, to może nas to wynieść nawet więcej.

A na koniec słów kilka

Mam nadzieję, że porządnie zastanowicie się nad wyborem tej ścieżki. Wymaga bardzo dużo pracy, a przychodny nie są jakieś niesamowite. Dużym plusem może być satysfakcja z nawet uratowania czyjegoś życia. Jeśli więc planujecie zostać psychoterapeutą, musicie przygotować się na minimum 4 lata nauki, a także bardzo duże koszta. Możliwe, że nie będzie wam się to opłacało, bo zanim zaczniecie zarabiać, będziecie mieli już około 29 lat, a to według mnie to trochę, a nawet bardzo dużo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here