W czasie pisania tego artykułu na świecie panuje pandemia, a w dodatku mamy zimę. Jest to chyba najlepszy moment, żeby usiąść i zagłębić się w innych światach. Dzisiaj przedstawię wam i pokrótce opiszę według mnie najlepsze książki Fantasy. Oczywiście to zestawienie jest czysto subiektywne, ponieważ wszystko zależy ode mnie. W liście pojawią się książki napisane w prosty przyjemny sposób, który spodoba się dla dzieci lub osób, które dopiero zaczynają czytać, tak samo jak i te bardziej skomplikowane, które wymagają uważnego czytania i zastawiania się nad wydarzeniami i słowami.

Najlepsze książki fantasy

Trylogia „Władca Pierścieni”

Władca pierscieni

Tego giganta, chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Jest to seria, która położyła podstawy pod wiele aktualnych książek i zasad tworzenia światów fantasy. Opowiada historię Froda i kompanii jego przyjaciół, których celem jest zniszczenie pierścienia. Oczywiście nie jest to tak łatwe jak brzmi. Już wkrótce zaczyna się olbrzymia wojna, której wynik zadecyduje o losach tego kontynentu. Możemy tutaj znaleźć dziesiątki świetnych historii i wydarzeń. Przygotujcie się na opisy wyglądu łąk i lasów, ciągnące się na kilka stron. Na podstawie książek powstała także seria filmów w reżyserii Petera Jacksona, którą bardzo polecam, jednak brakuje jej wielu, ale to bardzo wielu scen, a także nie możemy tak spotkać atmosfery podróży i odkrywania świata, która w pierwszej książce jest tak ważna.

 

Seria „Cykl Demoniczny”

Cykl Demoniczny

Także jedna z moich ulubionych serii. Według wielu ludzi jest to przebłysk geniuszu i pokaz nowych konceptów i pomysłów, co w książkach fantasy coraz rzadziej się zdarza. Bohaterowie są bardzo wiarygodni i możesz szybko się z nimi związać. Będzie to długa przygoda, ponieważ cała seria ma ponad 4000 stron. Pozwoliło to jednak autorowi na wytworzenie miłości i przywiązania do bohaterów. Tym bardziej utrata niektórych z nich będzie boleć. Uważajcie tylko na numerację książek, ponieważ jest trochę niezrozumiała. Osobiście kupiłem 9 część serii, myśląc, że to część pierwsza, ponieważ na okładce było napisane „Księga Pierwsza”.

 

Kroniki Amberu

Kroniki Amberu
Zdjęcie Wydawcy

Jeśli szukacie książki, która jest pełna intryg, zawiłości, zdrad i akcji. To idealnie trafiliście. Kroniki Amberu są niesamowicie udaną serią opowiadań, które w Polsce zostały wydane w postaci dwóch książek. Czytałem je na początku swojej przygody z literaturą, czyli jakieś 5 lat temu. Wymaga od nas dobrego zrozumienia pisma i nie jest najłatwiejsza. Często musiałem przerywać czytanie nawet na kilka godzin, żeby przetrawić wszystko, co się stało. Uwierzcie ilość intryg i niepewności co do bohaterów tej książki jest niesamowicie duża. Do samego końca nie będziecie wiedzieć komu ufać, a kto wbije wam sztylet w plecy. Polecam z całego serca, dosłowna perełka.

 

Seria „Draconis Memoria”

Draconis Memoria
Zdjęcie Wydawcy

Żeby wam się nie nudziło w tym smutnym okresie, to dorzucam następnego giganta. Smocze wspomnienia zajmują w sumie 3 tomy i kilka tysięcy stron. W Polsce zostali wydani przez MAG w postaci książek w twardej oprawie. Nie muszę chyba mówić, że świetnie wyglądają na półce, a jeszcze lepsza jest fabuła. Nie chcę zbyt wiele zdradzać, ponieważ tak jak Kroniki Amberu, seria będzie was wiele razy zaskakiwać. Historia jest opisana z oczu trójki bohaterów, więc wydarzenia, które będą się dziać na świecie, zobaczymy z różnych perspektyw. Szczególnie polecam dla fanów wojny, statków i co najważniejsze smoków.

Saga Wiedźmin

Wiedźmin
Zdjęcie Wydawcy

W zestawieniu nie mogło zabraknąć dobrych polskich książek fantasy, czyli Wiedźmina. Książki o historii Geralta z Rivii składają się z pięciu głównych tomów („Krew elfów”, „Czar pogardy”, „Chrzest Ognia”, „Wieża Jaskółki” i „Pani Jeziora”), dwóch zbiorów opowiadań („Ostatnie życzenie” i „Miecz przeznaczenia”) oraz pobocznej powieści zatytułowanej „Sezon burz”. Seria ta zaowocowała powstaniem serii gier o naszym białowłosym wiedźminie, a także serialu na Netflixie. Podczas czytania poznamy wiele świetnie napisanych postaci, zastanowimy się nad sensem życia i naszych decyzji, a także tym czy w ogóle rozumiemy, jak nasze czyny wpływają na życie nasze i innych. Przecież może tylko mylimy gwiazdy odbite na powierzchni stawu z tymi prawdziwymi.

 

Saga Pieśń lodu i ognia

Pieśń ognia i lodu
Zdjęcie Wydawcy

Następny gigant w tym zestawieniu. Seria nadal jest nie skończona, więc zanim przeczytacie poprzednie części, to już wyjdzie ostatni tom. Na podstawie dostępnych książek powstał jeden z najlepszych seriali w historii kinematografii. Wraz z książkami wejdziecie w świat, gdzie najważniejsza jest władza i potęga, gdzie dzieci zabijają się wraz z rodzeństwem, żeby stać się najpotężniejszymi w dolinie. Wszystko to, żeby usiąść na sławnym żelaznym tronie. Nikt jednak w pogoni za władzą nie spodziewa się, że dawne zagrożenie, o którym każdy już zapomniał, nadchodzi. Nadchodzi zima, a wraz z zimą śmierć i cierpienie. Pamiętajcie czytelnicy „Winter is coming!”

 

Seria Pan Lodowego Ogrodu

Pan lodowego ogrodu
Zdjęcie Wydawcy

Pan Lodowego Ogrodu to bardziej połączenie sci-fi i fantasy. Nasz bohater pochodzący z ziemi trafia do nowo odkrytego świata, który jest mniej więcej na poziomie średniowiecza, jednak istnieje tam magia zwana pieśniami. Fabuła toczy się z oczu dwójki bohaterów, naukowca, o którym wspomniałem wyżej i syna cesarza, który traci swoje państwo z powodu wroga, który umie używać Pieśni. Fabuła ma bardzo dużo zwrotów i nie możemy przewidzieć, co się stanie dalej. Rozterki moralne głównych bohaterów dobrze pokazują to, że nawet jeśli nie chcemy, to czasami musimy zejść do poziomu zwierząt i odrzucić soje przekonania. Najważniejsze co się liczy to przeżycie. W trakcie przygód, w świat zaczynają ingerować bogowie i moce wyższe, których sami bohaterzy nie rozumieją do końca, ale zaczynają ich używać do własnych celów.

 

Mitologia Nordycka

Mitologia nordycka
Zdjęcie Wydawcy

Książka ta to zbiór opowiadań z mitologii nordyckiej. Zostały zebrane i opisane przez Gaimana Neila, dzięki któremu historie czyta się jak naprawdę dobrą książkę fantasy. Wszystkie mity są ustawione mniej więcej w kolejności chronologicznej, więc wszystko zaczyna się od zabicia Ymira, a kończy na Ragnaroku. Po czym powracamy do początku i cały cykl dzieje się od nowa. Zapoznamy się z genezą potęgi Odyna, a także przygodami Thora. Oszustwami Lokiego, budową murów Asgardu i wieloma innymi opowieściami. Serdecznie polecam każdemu, kogo interesują wierzenia wikingów.

 

A na koniec słów kilka

Mam nadzieję, że podane książki wam się spodobają. Wszystkie znajdują się bardzo głęboko w moim sercu i każda coś we mnie zmieniła. Wpływ wydarzeń Geralta i przemiana z bezwzględnego wojownika do kochającego ojca, przygody Vuka w nowo odkrytym świecie, czy opowieść jak Thor wypił część oceanu, myśląc, że to piwo. Wszystkie mnie zabawiły i zaciekawiły.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here