Jak zostać kierowcą zawodowym?

Jeśli chcesz pracować jako kierowca ciężarówek, musisz zdać prawo jazdy pozwalające na jazdę nimi. Jeśli jednak chcecie zdawać C+E najpierw musicie zdobyć pozwolenia na jazdę samochodami osobowymi. Nauka będzie wymagała od was poświęcenia wielu godzin, dodatkowo będziesz musiał przejść badania zdrowotne i psychologiczne.

Trochę więcej o prawo jazdy kategorii C+E.

tir
unsplash.com

Żeby, uzyskać uprawnienia musimy mieć ukończone 21 lat lub dla osób, które uzyskały kwalifikacje wstępnie określoną w przepisach rozdziału 7A ustawy z dnia 6.IX.2001 r. o transporcie drogowym, wtedy minimalny wiek wynosi 18 lat. Zyskując prawo jazdy kategorii C+E zyskujemy między innymi uprawnienia do prowadzenia:

  • pojazdem określonym w kategorii C łącznie z przyczepą,
  • zespołem pojazdów określonych w kat. B+E, pod warunkiem jednoczesnego posiadania prawa jazdy kat. B,
  • zespołem pojazdów określonych w kat. D+E, pod warunkiem jednoczesnego posiadania prawa jazdy kat. D,
  • ciągnikiem rolniczym z przyczepą (przyczepami) lub pojazdem wolnobieżnym z przyczepą (przyczepami).

 

Mam już prawo jazdy! Co dalej ?

ciężąrówka
unsplash.com

Po zdaniu prawa jazdy musisz zdobyć świadectwo kwalifikacji zawodowej. Uprawni one was do przewożeni rzeczy. Żeby je dostać, musicie podejść do specjalnych kursów, na których koniec będziecie musieli zdać egzamin. Po zdaniu testu kierujecie się do wydziału komunikacji, musicie przedstawić pozytywne badania zdrowotne i psychologiczne. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, to do waszego prawa jazdy zostanie dopisany kod 95, który uprawni was do przewożenia ładunku ciężarówkami.

 

Gdzie szukać pierwszej pracy ?

ciężarówka
unsplash.com

Istnieje wiele firm transportowych w całej Polsce, niestety większość pracodawców będzie od nas wymagać kilkuletniego doświadczenia w branży logistycznej. Początki mogą nie być łatwe, ale zaraz po udanej rozmowie o pracę możemy liczyć na własne mobilne stanowisko pracy, biuro i dom? Większość kierowców zawodowych wyjeżdża, w trasę na wiele dni a ich ciężarówki stają się ich nowym mobilnym domem. Jednym może, się to spodobać a drugiem nie jest, to jednak na pewno praca ciężka i wymagająca od nas odrobiny poświęcenia, na szczęście w dzisiejszych czasach wszystkie ciągniki siodłowe wyposażone są w wygodne łóżka, fotele, lodówki, ogrzewanie postojowe (tzw. webasto), a nawet telewizory.

 

Obowiązki, trasa i zarobki.

Jest to praca bardzo odpowiedzialna, musimy mieć na oku każdy szczegół, nieraz przyjdzie nam walczyć z trudnymi warunkami atmosferycznymi oraz wielu innym przeciwnościom losu. Musimy pamiętać o ograniczonym czasie pracy oraz obowiązku wykonywania regularnych postoi w celu odpoczynku. Bardziej rozwiniemy ten temat w najbliższych artykułach. Pora porozmawiać o zarobkach, skoro praca jest taka ciężka i wymaga, od nas odpowiedzialności to na pewno jest, dobrze płatna. Oczywiście, że tak ! Od 5 do 8,5 tysiąca złotych na rękę może zarobić kierowca ciężarówki w Polsce ! Na zarobki te składa się wiele czynników np. system godzinowy, system krajowy bądź krajówka oraz wiele więcej.

Kilka słów na koniec.

Praca kierowcy zawodowego na pewno nie należy do najłatwiejszych i nie jest przede wszystkim dla każdego. Wiele godzin w trasie, rozłąka z rodziną i odpowiedzialność to tylko kilka z wielu minusów a może i plusów pracy kierowcy. W następnych artykułach rozwiniemy nieco temat, dowiecie się więcej o godzinach pracy, uprawnieniach oraz możliwościach spędzenia wolnego czasu podczas pauzy.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here