Coraz większą popularnością w Polsce cieszy się Yerba Mate. Nadal jednak mało osób wie co to, a jeszcze mniej ją piło. Jako ktoś, kto już pije ją od ponad 5 lat, chętnie wam przedstawię plusy, jakie wynikają z jej picia i ogólnie wytłumaczę, czym ona jest.

Co to Yerba Mate?

Yerba mate wpływ
unsplash.com

Yerba jest to naturalny napar przyrządzany z ostrokrzewu paragwajskiego. Ostrokrzew jest to drzewo, z którego liści i patyczków powstaje susz na yerbe. W Polsce i ogólnie Europie jest nieznane z jednego powodu. Nie może przeżyć nigdzie indziej niż Ameryka Południowa. W tamtych terenach yerba mate jest tak samo popularna jak u nas herbata czy kawa. Yerbe dzielimy na kraje pochodzenia, z każdego kraju będzie się różnic smakiem czy sposobem wysuszenia i przygotowania suszu.

Typy Yerba Mate

Argentyńska jest najłagodniejsza w smaku, grubo pocięta z małą ilością pyłu. Ma trochę bardziej goryczkowy smak. Z tych powodów jest głównie polecana osobom, które dopiero zaczynają jej picie lub w połączeniu z miodem, jest podawana dzieciom.

Paragwajska ma mocno dymny i wędzony smak, ciężko to wytłumaczyć, ale jeśli spróbujecie, to po jednym łyku od razu zrozumiecie. Ma więcej pyłu i jest drobno pocięta.

Brazylijską suszy się krócej, przez co ma jasny ładny zielony kolor i specyficzny słodki smak. Często jest sprzedawana w mieszankach z różnymi owocami. Inną jej postacią jest chimarrao, czyli liście zmielone na drobny pył. Pije się i przygotowuje taką yerbę w inny sposób niż zwyczajne.

Ostatnią jest urugwajska, która tak naprawdę nie pochodzi z Urugwaju. Nosi taką nazwę, ponieważ Urugwajczycy jako jedyni kiedyś polubili ten sposób przygotowania suszu i był on najbardziej popularny w ich kraju. Jest drobno zmielona, bez patyczków i długo leżakowana.

Często się mówi na Herbata Yerba Mate, jednak jest to bardzo nieprecyzyjne. Herbatą nazywamy napary z rośliny o nazwie „Herbata chińska” i jest to herbata, którą znamy z naszego życia codziennego. Yerba Mate jest to inna roślina i ma inne właściwości.

Na co wpływa Yerba Mate?

Jaki wpływ ma na nas yerba mte
unsplash.com

Yerba Mate jest główne znana ze swoich efektów pobudzających i zdrowotnych. Działa o wiele lepiej niż kawa, ponieważ poza kofeiną posiada wiele innych substancji dodających nam energii. W dodatku tak jak kawa wypłukuje magnez z naszego ciała, to yerba mate nam go dostarcza! Dzięki temu osoby, które piją yerba mate, nie muszą już przyjmować magnezu w tabletkach. Poza tymi dwoma plusami ma wiele innych pozytywnych wpływów na nasze ciało. Między innymi to:

  • Pobudza nas, nie podrażniając przy tym układu pokarmowego, tak jak robi to kawa
  • Pozwala na pozbycie się objawów zmęczenia
  • Reguluje ciśnienie tętnicze krwi
  • Oczyszcza nasz organizm z toksyn
  • Dostarcza wiele witamin i minerałów w tym makro i mikro elementów
  • Polepsza samopoczucie
  • Pozytywnie wpływa na jędrność skóry
  • Poprawia przemianę materii, reguluje trawienie i zmniejsza chęć jedzenia
  • Zwiększa odporność organizmu na bakterie i wirusy

Jak możemy zobaczyć, Yerba Mate ma bardzo dużo pozytywów, jednak pojawia się jedno pytanie. Czy Yerba Mate uzależnia tak samo jak kawa, czy inne używki?

Przeprowadzono bardzo dużo badań na ten temat. Ze wszystkich wynika, że yerba mate jest jedną z najmniej uzależniających substancji. Plasuje się daleko w tyle za takimi rzeczami jak cukier czy kawa. Z własnego doświadczenia powiem, że nie mam problemu z tym, żeby przestać pić yerba matę na kilka tygodni i nie czuję potrzeby, żeby ją pić. Co jest dziwne, bo używki całkiem mocno na mnie wpływają uzależniająco.

 

A na koniec słów kilka

Mam nadzieję, że tym artykułem zachęciłem was do kupna i wypróbowania yerby. Zestaw startowy na allegro kosztuje około 50zł, dostajecie wtedy zazwyczaj Yerbę bardzo niskiej jakości, jednak mniej więcej będziecie już wiedzieć czego się spodziewać. Jeśli możecie wydać trochę więcej, to sprawdźcie zestawy startowe na takiej stronie jak np. yerbamarket.pl. Dostaniecie yerbę o wiele lepszej jakości na stronach, które się tym zajmują, niż na allegro.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here