Prawo Jazdy A2

Jeśli szukasz motocyklu na A2 to pewnie już wiesz, na jaki możesz sobie pozwolić. Jednak przedstawimy na szybko zasady prawa jazdy A2.

Kategoria prawa jazdy A2 obowiązuje w Polsce od 9 stycznia 2013 roku, a jej podstawą prawną jest Ustawa o Kierujących Pojazdami (Dz.U. z 2011 r. nr 30, poz. 151 ze zm.). Zgodnie z jej zapisami, posiadacz prawa jazdy kategorii A2 uprawniony jest do kierowania następującymi pojazdami:

  1. motocyklem o mocy nieprzekraczającej 35 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,2 kW/kg, przy czym nie może on powstać w wyniku wprowadzenia zmian w pojeździe o mocy przekraczającej dwukrotność mocy tego motocykla,
  2. motocyklem trójkołowym o mocy nieprzekraczającej 15 kW,
  3. pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM (motorowery)

Oznacza to, że największa moc motocyklu to 48 Koni Mechanicznych. Właśnie do tego limitu będą przedstawione poniżej motocykle.

 

Motocykle na A2

Yamaha MT-03

Yamaha MT-03
Zdjęcie Producenta

Jedna z propozycji yamahy na kategorię A2 i A. Motocykl został wyposażony w silnik o pojemności 321cc, generuje on aż 42 konie mechaniczne. Moc ta wystarczy dla każdego początkującego. Pozwoli na prawidłową naukę techniki jazdy, a w razie potrzeby także na osiąganie dużych prędkości. Nowoczesny styl i dobrze zaprojektowana rama pozwala niską wagę tego motocykla, a także ekonomiczność. Nie jest to najtańszy motocykl na rynku, musimy przygotować około 16 tysięcy jeśli planujemy jego kupno. Jednak nie pożałujemy tych pieniędzy.

 

Suzuki GS500/GS500F

Suzuki GS500
Zdjęcie Producenta

Jeden z największych klasyków motocyklowych w Polsce, a także Europie. Możecie je spotkać dosłownie wszędzie. I nic dziwnego! Jest to jedna z najbardziej zaufanych maszyn, jakie możecie kupić. Prosta, toporna konstrukcja zapewni wam, że nawet po wypadku, będziecie mogli sprawnie i tanie naprawić motocykl. Wyposażony w dwucylindrowy silnik pozwala na osiągnięcie mocy 46 KM. Jak mówią legendy, można ją osiągnąć 185 km/h.

Suzuki GS 500F
Zdjęcie Producenta

Wersja GS500F jest wyposażona w owiewki. Nie dość, że motocykl będzie wyglądał bez porównania lepiej (według mnie) to dodatkowo osłoni nas przed wiatrem, który mocno przeszkadza w przypadku nakedów.

 

Honda Shadow VT600C

Honda Shadow VT600C
Zdjęcie Producenta

Jeden z najbardziej klasycznych motocykli Hondy. Początki ma w latach 90, z tego powodu możemy aktualnie kupić ją w bardzo przyjemnej cenie. Jeśli aktualny wygląd wam nie pasuje, to zawsze można ją przerobić na bobbera, które osobiście niesamowicie mi się podobają. Silnik ma moc 41 KM i pozwala na osiągnięcie 180 km/h, czego jednak nie polecam ze względu na układ hamulcowy. Jak możecie zobaczyć na zdjęciu, podstawowo motocykl ten jest wyposażony w tylny hamulec bębnowy, który do najbezpieczniejszych nie należy.

 

KTM Duke 390

KTM Duke 390
Zdjęcie Producenta

Jeden z najlepiej wyglądających nakedów, aktualnie na rynku. Razem z Yamahami z serii MT, celuje w bardzo modernistyczny wygląd. Jak możecie zobaczyć na zdjęciu, rama motocykla jest w postaci kratownicy. Taki zabieg pozwolił na niesamowicie małą wagę całego motocykla. Zaledwie 148 KG, przy 44 koniach mechanicznych mocy. Takie połączenie pozwala na bardzo wysokie osiągi. Na wspomnienie zasługują bardzo dobre hamulce, wygodna pozycja i komputer pokładowy. Jeśli planujecie kupić używkę, to zwrócicie uwagę na ramę. Często po wypadku jedna z kratownic pęka.

 

A na koniec słów kilka

Mam nadzieję, że któryś z motocykli przypadnie wam do gustu. Osobiście sam mam chrapkę na Duke 390 lub GS500F. Bardzo interesującym motocyklem jest także Yamaha Virago 535. Polecam zobaczyć, może wam się spodoba. Zapraszam także do artykułu gdzie polecamy motocykle na prawo jazdy A1.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here