Jeśli planujecie poszukiwania gitary, to nie zwracajcie uwagi na polecenia w sieci, a zacznijcie od tego co chcecie osiągnąć. Wiele osób zaczynających dopiero przygodę z graniem po prostu chce grać „na czymś”. Większość poradników, poleca granie prostych piosenek, jakie możemy spotkać np. na ogniskach. Jednak kiedy twoim ulubioną jest rock lub metal, to możesz po prostu stracić motywację, zanim zaczniesz grać coś, co lubisz. Początki będą trudniejsze, jednak zadowolenie z efektów, będzie o wiele większe.

 

Czy gitara elektryczna na początek do dobry pomysł?

Gitara elektryczna
unsplash.com

W internecie jest mnóstwo opinni, że gitara elektryczna jest bardzo zła na początek. Jako powody podają np. że trzeba do niej kupić wzmacnacz, albo, że nie wyrobisz opuszków grając na metalowych strunach. Że bardziej na niej słychać potknięcia i że nie zabierzemy jej na ognisko.

Takie porady nie mają zbytnio sensu. Kiedy wiesz, że chcesz grać na gitarze elektrycznej, to masz świadomość, z czym gra na niej się wiąże. Jeśli chcesz grać kawałki swoich ulubionych wykonawców, to kitara klasyczna, zbytnio się nie nadaje do tego. Spędzisz kilka miesięcy nauki, na czymś, co ci się nie podoba.

Oczywiście, umiejętność grania na innych typach gitar się przyda i ułatwi naukę, jednak czy na pewno jest to warte utraty całego czasu? Przecież chcesz grać na elektryku, a nie klasyku. Zaczynając od gitary elektrycznej, szybciej dojdziesz do satysfakcjonującego dla ciebie poziomu, co bardziej zmotywuje cię do dalszego grania.

Ważnym aspektem jest to, że gitara elektryczna bardzo się różni od klasycznej czy akustycznej. Umiejętność gry na akustyku pomoże w nauce gry na elektrycznej, ale nie znaczy, że będziesz od razu umiał grać tak samo dobrze jak na klasyku. Spowoduje to dodatkową frustrację, ponieważ będziesz musiał nauczyć się grać od nowa.

A jeśli nie elektryk, to co?

Gitara klasyczna
unsplash.com

Klasyki i akustyki są preferowane i polecane dla nowych osób w tym hobby. Jest na to wiele powodów: możemy na nich grac bez dodatkowych akcesoriów, nie potrzebujemy wzmacniaczy itp., możemy wyrobić poprawne nawyki, a także gitary takie mają lżejsze brzmienie, dzięki czemu mają więcej zastosowań. Po paru dniach nauki na takim instrumencie na pewno będziemy już w stanie zagrać kilka prostych utworów, co na pewno daje solidną dawkę satysfakcji i motywacji na początek.

Więc co lepiej wybrać jak tak? Nasz wybór powinien polegać na tym, co bardziej nam się podoba. Główną różnicą jest bardziej metaliczne brzmienie gitary akustycznej i ciepłe przyjemny dźwięk klasycznej. Ponownie powinniśmy się zastanowić, jaką muzykę chcemy grać i na czym najczęściej grają nasi idole.

Jeśli nadal nie wiesz, na czym chcesz grać i co robić to najlepiej wybierz akustyka. Z jakiego powodu? Z prostego, nylonowe struny w gitarze klasycznej są bardziej miękkie od metalowych stosowanych w akustycznej i elektrycznej. Pozwoli to na szybsze i mniej bolesne wyrobienie opuszków palców. A każdy gitarzysta prędzej czy później musi je wyrobić.

Plusem jest szerszy gryf, który pozwoli na łatwiejszą grę dla nowych osób. Nie będziecie przypadkowo naciskać innych strun, co jest podstawowym błędem u nowych osób. Z powodu wyżej wymienionych powodów, nauka gry na klasyku jest łatwiejsza. Jednak jeśli z gitary akustycznej będzie łatwiej przejść na gitarę elektryczną z powodu jej wymiarów i metalowych strun.

 

A na koniec słów kilka

Mam nadzieję, że powyższe argumenty ułatwią wam wybór gitary odpowiedniej do waszych wymagań i preferencji. Pamiętajcie, droga do sukcesu jest długa i ciężka, ale kiedy ją przejdziecie, to będziecie się tylko i wyłącznie cieszyć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here