Czy można znaleźć pracę bez studiów?

Panuje wszechobecne przekonanie, że bez wyższego wykształcenia nie osiągniemy sukcesu zawodowego. Wielu z nas nie jest w stanie podjąć się nauki w szkole wyższej. Powodów może być wiele, nie raz są to problemy finansowe, mieszkaniowe bądź rodzinne. Osoba nieposiadająca dyplomu uczelni wyższej również jest  w stanie otrzymywać zadowalającą pensję. Podjęcie pracy zaraz po ukończeniu szkoły średniej może przyśpieszyć nas sukces. Statystycznie na studia na polskiej uczelni tracimy od 3,5 do 4,5 lat. W tak długim czasie w bardzo łatwy sposób możemy zarabiać i zdobywać doświadczenie, które jest w dzisiejszych czasach głównym czynnikiem wpływającym na nasze zatrudnienie. Należy jednak pamiętać, że podjęcie niektórych zawodów jest niemożliwe bez wykształcenia wyższego. Jednak nie zawsze trzeba się decydować na kolejne lata kształcenia na uniwersytecie. Przykładami takich zawodów są lekarze, bankierzy, obecnie również nauczyciele i psychologowie.

 

Praca bez studiów, gdzie szukać ?

Praca bez studiów
unsplash.com

Szukając pracy bez certyfikatu uczelni wyższej, należy przede wszystkim zastanowić się nad swoimi umiejętnościami oraz wykształceniem kierunkowym. Po ukończeniu szkoły zawodowej bądź technikum możemy ubiegać się o płatne szkolenia, bądź kursy za darmo. Pracodawcy zazwyczaj zwracają uwagę na nasze doświadczenie w zawodzie i uprawnienia do jego wykonywania. Sprawa jest bardziej skomplikowana dla absolwentów liceów posiadających jedynie wykształcenie średnie, jednak nic nie szkodzi na przeszkodzie ! Wystarczy jedynie odrobina pracy i samodyscypliny. Podejmując, decyzję o niepodjęciu się studiów w trakcie nauki w szkole średniej powinniśmy poszukiwać prac dorywczych, przykładowo w restauracjach bądź budkach z jedzeniem w okresie wakacyjnym. Zdobywamy wtedy podstawowe doświadczenie i zaczynamy zarabiać nasze pierwsze pieniądze, dzięki którym będziemy mogli dokonywać nasze pierwsze inwestycje.  Poszukując, pracy należy, zwracać uwagę nie tylko na zarobki, ale i możliwość rozwoju i satysfakcję, jaką sprawi, nam wykonywany zawód. Zdecydowanie najłatwiej będzie się zatrudnić się do prac fizycznych, przykładowo w magazynach bądź przy pracach sezonowych, np. podczas zbiorów owoców i warzyw. Bardzo wiele jest ofert w Polsce, ale równie dużo ogłoszeń dotyczy wyjazdów zagranicznych. Na łatwe zatrudnienie można, liczyć w gastronomi gdzie nieustanie zwiększa się zapotrzebowanie na nowe ręce do pracy. Możemy wtedy liczyć na zarobki zwiększające się wraz z naszym stażem pracy oraz zyskiwać doświadczenie, które w tej branży jest kluczowe. Alternatywą dla wytrwałych lubiących ciężką pracę fizyczną jest branża budowlana. Ma ona wiele odłamów i na niektóre stanowiska np. architekta możemy nie dostać się bez ukończenia szkoły wyższej, lecz branża ta jest bardzo rozległa i daje nam wiele możliwości kariery. Poszukiwania pracy mogą, jednak nie być takie łatwe jak się może wydawać, należy pamiętać, że nic nie przychodzi samo, musimy poświęcić trochę czasu i na przeglądanie ofert pracy. Dobrym pomysłem będzie przegląd ogłoszeń na stronach do tego przeznaczonych, nie należy się poddawać po kilku nieudanych rozmowach. Możemy również zarejestrować się w urzędzie pracy jako osoby poszukujące pracy.

 

Tylko jaki zawód wybrać ?

znaki zapytania
pixabay.com

Każdy powinien wybierać pracę według własnych umiejętności i preferencji, możliwości jest bardzo wiele, gastronomia, metalurgia, branża IT, budownicza i wiele więcej. Każdy ma inne preferencje, umiejętności i doświadczenie. Należy pamiętać, że nie zawsze od razu odnajdziemy się w zawodzie i będziemy odnosić sukcesy. Jeśli lubimy pracę fizyczną i łatwo odnajdujemy, się w zespole możemy odnaleźć się w branży budowniczej, będziemy mogli wtedy liczyć na różnorodność i ciekawą pracę. Dodatkowe wskazówki na temat kariery w branży budowniczej i metalurgicznej odnajdziecie w oddzielnych poświęconych im artykułach. Jeśli preferujemy lekką fizycznie pracę w pojedynczych zespołach oraz lubimy, sami wykonywać powierzone nam zadania możemy, spróbować swoich sił w branży IT i liczyć na naprawdę duże zarobki nie ruszając się z biura, a nawet własnego pokoju.

Powyżej zaprezentowaliśmy tylko kilka z możliwych ścieżek, jakie możemy obrać, jest, ich jednak o wiele więcej a część z nich opisaliśmy w oddzielnych artykułach, w których możecie odnaleźć wiele cennych informacji. Brak dyplomu nie skreśla nas z rynku pracy, wystarczy odrobina chęci, by osiągnąć sukces.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here