Chcę zostać programistą!

Jest to zdanie padające z ust wielu uczniów szkół politechnicznych, jednak z czym wiąże się taka decyzja ? Wiele osób uznaje, że praca programisty jest prostym bezstresowym zadaniem. Jednak nie wygląda to tak pięknie.

 

Ile czasu zajmuje, zostanie programistą ?

Droga do zostania juniorem jest długa i ciężka. Będziesz musiał się przygotować na wiele załamań nerwowych, braku chęci życia, szaleństwo, a w końcu niesamowite szczęście, kiedy uda ci się uruchomić kod pisany przez kilka ostatnich dni.

Jako programista będziesz się spotykał z wieloma błędami i problemami. Będziesz musiał się nauczyć spokoju i logicznego myślenia. Jeśli ulegniesz emocjom i stracisz cierpliwość, to owoce twojej pracy mogą zostać zniszczone. Wiele razy pod wpływem nerwów zaczynałem zmieniać duże części kodu bez przemyślenia tego, po czym zapisywałem i wyłączałem komputer. Dopiero następnego dnia widziałem, że muszę od nowa spędzić kilka godzin, żeby naprawić straty.

 

Jaki język programowania?

jaki język programowania?
unsplash.com

Osoby, które chcą zacząć pracę w tej branży, zazwyczaj zaczynają od zera. Nie wiedzą jeszcze, w którą stronę się wybrać, a od tego będzie zależała cała ich kariera. Jeśli chodzi o pracę czysto programistyczną to możemy ją podzielić na backend i frontend. Frontend zajmuje się tą częścią programu, z którą obcuje użytkownik, czyli wszelkie przyciski, działania, jakie wykonują się po stronie osoby obsługującej aplikację lub stronę. Backend zajmuje się całą pracą programu, o której użytkownik zazwyczaj nie ma pojęcia, czyli obsługę rejestracji, kompresja obrazów, a także różne sztuczne inteligencje. Backend pozwala na więcej możliwości rozwoju, ale także posiada wyższy stopień trudności nauki. Musimy wybrać, czym chcemy się zajmować, a potem dobrać do tego odpowiedni język. W przypadku frontendu będzie to JS, w przypadku backendu C++, C#, Java, a także wiele innych.

 

Jak się uczyć programowania ?

unsplash.com

Jednym z największych wyzwań jest znalezienie motywacji i sposobu nauki. Jedynym co was nauczy programowania, jest nauka praktyczna. Przeczytaj kilka stron książki, lub jeden tutorial i spróbuj sam coś stworzyć na podstawie wiadomości, jakie poznałeś. Pamiętaj, kiedy masz problem, nie sięgaj do książki, ale spróbuj wyszukać to w Google. Umiejętność używania Google w pracy programisty jest jedną z najważniejszych rzeczy! Nie ma sensu uczyć się wszystkiego na pamięć, jeśli będziesz czegoś potrzebował, to po prostu to wyszukaj.

 

Na koniec słów kilka

Mam nadzieję, że porady się wam przydały. Pamiętajcie droga do zostania prawdziwym programistą, będzie długa i ciężka. Nie poddawajcie się jeśli napotkacie problemy. Nauka naprawy błędów i logicznego myślenia jest trudna, ale opłacalna i ze względu na zarobki programisty, ale także ze względu na plusy tych umiejętności w życiu codziennym.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here