Bardzo często rodzice, opiekunowie zastanawiają się, co jest odpowiednie na danym etapie rozwoju dziecka. Oczywiście dotyczy to wielu sfer w tym sfery poznawczej, behawioralnej, emocjonalnej, a także fizycznej. To, jak zaczniemy wprowadzać w życie dziecka różne elementy, zabawki, obrazy wpłynie w dużej mierze na jego dalszy rozwój. Warto pamiętać, że każdy zmysł ludzki potrzebuje odpowiedniej stymulacji do prawidłowego rozwoju.

Jakie obrazki dla maluchów są najlepsze i dlaczego?

Wszystko zależy od tego, w jakim wieku jest dziecko i jak się rozwija. Najmłodszym dzieciom powinno się pokazywać ilustracje, które są duże, mają mało szczegółów i są w dwóch lub trzech kolorach. Najlepiej, aby takie obrazki były czarno – białe, ponieważ niemowlęta właśnie tylko takie obrazy są w stanie zobaczyć i na nich skupić wzrok. To kontrast między jednym a drugim kolorem pozwoli na dostrzeżenie przez malucha pokazanego mu rysunku.

Może być to dla nas zaskakujące, ale najsłabiej rozwiniętym zmysłem u noworodków jest zmysł wzroku. Małe dzieci widzą wtedy na bardzo małą odległość. To, co zobaczą jest zazwyczaj zamazane i niewyraźne. Dlatego też obrazki dla maluchów powinny pomóc skupiać uwagę, być proste i kontrastowe.

Kogo lub co powinny przedstawiać ilustracje dla najmłodszych?

Tutaj możliwości jest naprawdę dużo i jest, w czym wybierać. Najważniejsze to pokazywać obrazki, które przedstawiają świat wokół nas i są dla maluchów interesujące. Mogą to być rysunki zwierząt, warzyw, owoców, figur geometrycznych, a także części ciała, pojedyncze kolory. Ważne jest to, aby obrazki były odpowiedniej wielkości i każdy z nich był na osobnej stronie, tak, żeby dziecko widziało i skupiło się na jednym elemencie. Takie działania pozwolą maluchowi na większą koncentrację przez dłuższy czas. Warto pamiętać, że odpowiednie obrazki dla maluchów kształtują w nich pewne zachowania, przyzwyczajenia w tym szybsze przyswajanie wiedzy o otaczającym ich świecie. Pokazując dzieciom ciekawe ilustracje, dostosowane do ich wieku, ułatwiamy im rozwój na dalszych etapach życia.

Uczenie obrazkowe

Trzeba przyznać, że dzieci wielu rzeczy uczą się przez pryzmat tego, co zobaczą. Jeśli więc chcemy, aby nasze pociechy rozwijały się w prawidłowy sposób, umiały dostrzegać różne elementy, rzeczy i kolory, to warto zaopatrzyć je w książeczki z dużymi obrazkami, najlepiej w kontrastowych kolorach. Takie ilustracje wzbudzą w nich zainteresowanie i ciekawość. Pozwolą również na ćwiczenie koncentracji i zwiększą utrzymanie uwagi na jednej rzeczy. Na rynku jest wiele książeczek dla maluchów z świetnymi obrazkami. Mogą być one miękkie, z materiału, w twardej okładce. Wystarczy wiedzieć, co jest najlepsze dla dziecka w danym wieku i jak to wpłynie na dalszy jego rozwój.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here