Hakowanie kojarzy nam się z odszyfrowywaniem haseł, łamaniem zabezpieczeń, wchodzeniem w te miejsca sieci, które są na wszelkie sposoby bronione przed dostępem osób trzecich. Wiele osób chce nauczyć się hakować ze względu na szerokie możliwości, inne po prostu chcą zdobyć specjalistyczne i nieco owiane tajemnicą umiejętności. Trzeba jednak mieć świadomość, że nie jest to coś, czego można się nauczyć w kilku krokach czy z prostych poradników. Oprócz konkretnej wiedzy konieczne są również odpowiednie predyspozycje umysłowe i cechy charakteru – dociekliwość, cierpliwość, systematyczność, odporność na stres oraz presję czasu.

Jak hakować?

Jeśli zastanawiasz się, jak hakować, warto na początku dobrze pomyśleć, do czego będzie to w życiu potrzebne. Osoby, które myślą o włamywaniu się do zabezpieczonych systemów czy wykorzystywaniu umiejętności hakowania do działalności przestępczej muszą mieć świadomość, że takie działania niosą za sobą bardzo poważne konsekwencje. Włamania i działania w wirtualnej przestrzeni mogą skutkować całkiem realnymi problemami z prawem. Hakowanie nie jest jednak działaniem związanym wyłącznie z czynnościami nie do końca legalnymi i zgodnymi z prawem. Umiejętność hakowania to także szereg umiejętności, kompetencji i wiedzy, która przydaje się w pracy w wielu zawodach. Warto więc nauczyć się hakowania, pod warunkiem, że potraktujemy to hobbystycznie jako pasję i możliwość poznawania nowej dziedziny wiedzy, a nie jako coś, co nam posłuży w przyszłości na przykład do włamywania się na konta bankowe czy do innego nielegalnego procederu.

Jakie umiejętności będą potrzebne?

Aby nauczyć się hakować, trzeba przede wszystkim mieć ścisły umysł, interesować się informatyką, znać podstawy programowania, kodowania, podstawowe komendy w powszechnie używanych systemach operacyjnych. Przyda się również poznanie wszystkich języków programowania, a także budowy poszczególnych sprzętów informatycznych, które są wykorzystywane w hakowaniu. Ważne jest również trenowanie własnego umysłu, zdolności logicznego myślenia, kojarzenia faktów, łączenia w jedną całość dużych ilości różnych danych. Trzeba mieć świadomość, że hakowanie to często działanie wymagające szybkości i precyzji. Haker musi mieć silne nerwy, być opanowany, umieć szybko zareagować na zmieniającą się sytuację.

Samokształcenie

Jeśli chcesz nauczyć się hakować, musisz mieć świadomość, że jesteś zdany praktycznie tylko i wyłącznie na samokształcenie. Nie ma żadnych szkół czy kursów hakowania, w sieci nie znajdziesz poradnika, jak krok po kroku nauczyć się hakować. Trudno jest również znaleźć porady od innych użytkowników sieci. Inni hakerzy, którzy poświęcili wiele czasu i wysiłku, aby zdobyć swoje umiejętności, raczej nie będą chętnie dzielili się swoją wiedzą. Osoby, które chcą z pasji czy zainteresowania nauczyć się hakować, muszą więc to robić na własną rękę. Owszem, w sieci można znaleźć czasem porady, które w mniej lub bardziej zawoalowany sposób nawiązują do sztuki hakowania, jednak i tak najwięcej pracy trzeba wykonać samodzielnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here