Cytrulina jest suplementem, który używany jest na siłowniach już od wielu lat. Jest ukochany przez sportowców dzięki swoim działaniom zmniejszających ból po treningu, a także szybkość regeneracji.

W jakich formach możemy kupić cytrulinę?

typy tabletek
pixabay.com

Na rynku możesz znaleźć aktualnie cytrulinę w dwóch formach L-cytruliny i Jabłczanu. Obie formy sprawdzają się tak samo skutecznie w przypadku pomagania nam podczas treningów. Jabłczan jest za to uznawany za bardziej skuteczny i bardziej niż L-cytrulina zwiększa „pompę” mięśniowa, a także polepsza wydolność organizmu.
Ważną kwestią jest dobranie odpowiedniej dawki bazując na typie cytruliny, jaką wybierzemy. Obie formy tego suplementu diety mają podobne działanie różniące się jedynie czasem, w jakim się wchłania.

Jak działa cytrulina?

gym
pixabay.com

Inaczej niż w przypadku na przykład kreatyny, cytrulina nie działa na mięśnie podczas ćwiczenia. Jej wpływ znajduje się dopiero po treningu, wpływa bowiem na regenerację mięśni, a także zmniejsza stany zapalne i ilość amoniaku, jaki się osadza w mięśniach po wysiłku. Jest to możliwe dzięki jej wpływu na coś, co się nazywa cyklem Krabsa, podczas którego amoniak zostaje przemieniony w mocznik, który potem wydalamy podczas opróżniania pęcherza. Dodatkowo suplement ten wpływa na proces wytwarzania tlenków azotu w naszym ciele. Pozwala to na wykonywanie o wiele dłuższych treningów bez strachu, że następnego dnia nie będziemy w stanie się poruszyć.

Tlenek azotu wpływa na przyspieszoną tak zwaną „pompę”, czyli zwiększony przepływ krwi przez nasze mięśnie. Zwiększona ilość krwi, jaka przechodzi przez nasze mięśnie, pozwala na dostarczenie większej ilości energii, tym samym zwiększając siłę podczas treningu, jak i polepszając regenerację po treningu.

Jak dawkować cytrulinę?

pixabay.com

Tak samo jak w przypadku wszystkich suplementów diety, dawki, które powinniśmy przyjmować, zależy głównie od naszej aktywności fizycznej i wagi. Jako dawkę, która pasuje dla każdego, przyjmuje się dawkę 4-6 gram dziennie. Osoby, które więcej ćwiczą i lepiej się znają, mogą przyjmować inne dawki, które odpowiednio do siebie przystosują. Pamiętajcie, że sposób i dawkowanie Jabłczanu i czystej Cytruliny trochę się różni i musimy to uwzględnić podczas planowania godzin, w których będziemy przyjmować suplementy.

Co do sposobu, w jaki powinniśmy przyjmować cytrulinę opinie są takie same. Najlepiej przyjmować ją okołotreningowo, oznacza to, że dawkę dzienną dzielimy na dwie porcie i przyjmujemy przed i po treningu po jednej dawce. W dni wolne od treningu cytrulinę pijemy na czczo z rana. Nasze ciała przyzwyczajają się do obecności tego suplement, oznacza to, że wraz z używaniem jej musimy zwiększać dawkę lub przyjmować ją okresowo.

 

A na koniec słów kilka

Mamy nadzieję, że nasze porady wam się przydadzą, zobaczcie także nasze inne artykuły o białku, kreatynie, a także innych suplementach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here