Witajcie, przedstawię wam, jaki aktualnie najlepszy komputer możecie kupić do ceny 5000 złotych. Jednak w aktualnych czasach, kupno niektórych części może być bardzo trudne. Jest to spowodowane małą dostępnością części i np. takich RTX 3xxx i Radeonów 6800 prawie się nie da dostać, albo ich ceny są wyższe o nawet prawie tysiąc złotych. Więc jeżeli możecie poczekać i nie potrzebujecie komputera na już, to lepiej poczekajcie do następnego miesiąca lub nawet do lutego. W tym zestawieniu przedstawię wam komputer na bazie procesora od Intela, w innym artykule dostępnym na naszej stronie możecie znaleźć komputer zbudowany na podstawie Ryzena od AMD.

Jaki komputer do 5000 złotych?

Intel Core i5-10400F

i5-10400F
Zdjęcie Producenta

Mózgiem naszego komputera będzie procesor i5 dziesiątej generacji. Bez naszej ingerencji, procesor podstawowo ma 4.3 Ghz w trybie turbo. Dużą wielozadaniowość ten procesor zawdzięcza 6 rdzeniom i 12 wątkom. Wykonany oczywiście, jak można było się spodziewać po intelu, w 14 nm. Powoduje to całkiem wysoką temperaturę w trakcie gry, jednak dobre chłodzenie zabezpieczy nas przed tym problemem. Procesor nie ma zintegrowanej karty graficznej, więc musimy kupić ją od razu.

Chłodzenie CPU SilentiumPC Spartan 4 (SPC270)

Jak napisałem, potrzebujemy dobrego chłodzenia. Znany i szanowany przez wszystkich Spartan pozwoli na chłodzenie tego procesora bez problemów. W zestawie do chłodzenia dostajemy wentylator Sigma Pro 100 mm, który pozwoli na ciche i wydajne chłodzenie. Został on zaprogramowany tak, żeby póki kiedy komputer jest chłodny, to wentylatory są wyłączone, dopiero po osiągnięciu danej temperatury zaczynają działać. Radiator został zaprojektowany w taki sposób, że miedziane rurki przewodzące ciepło mają bezpośredni kontakt z procesorem. Pozwala to na o wiele lepsze przewodzenie ciepła.

Płyta główna Gigabyte Z490M

Gigabyte Z490M
Zdjęcie Producenta

Płyta główna ta ma socket 1200, jest to zmodyfikowana LGA 1151, jednak posiada kilka dodatkowych pinów, które pozwalają na lepszy przepływ prądu i danych. Socekt 1200, pozwala na obsługę procesorów Comet Lake-S od intela. Oczywiście jak we wszystkich aktualnych płytach głównych, RAMem, jaki do niej wchodzi jest generacji 4. Obsługa najnwoszych procesorów pozwala na wykorzystanie procesorów intel 10 generacji. Jeśli macie dodatkowy budżet możecie pomyśleć o MSI Z490-A PRO, która ma lepszą sekcję zasilania i lepsze chłodzenie pasywne podzespołów, jednak aktualnie nie jest dostępna na rynku.

G.Skill Ripjaws V DDR4, 16 GB 3200 MHz CL16

Do tego zestawu wybraliśmy pamięci RAM od G.Skill. Razem będziemy mieli do dostępu 16 GB RAM, dzięki czemu nie musimy się bać jego zapełnienia. Taktowanie na poziomie 3200 MHz, jak i opóźnienia CL16 zaoferuje najwyższą wydajność. Taka ilość pamięci idealnie nadaje się do gier jak i pracy z filmami. Jeszcze przez długi czas nie będziesz musiał myśleć o większej ilości. Pamięć znajduje się w dwóch modułach, dzięki czemu możemy wykorzystać dual channel, więc uzyskać wyższą wydajność. Pamięć wyposażona jest w radiatory, więc nie musimy bać się przegrzania.

GeForce RTX3060 Ti 8GB GDDR6

GeForce RTX3060 Ti 8GB GDDR6
Zdjęcie Producenta

Z taką kartą graficzną nie będziesz mieć problemu, żeby odpalić gry na najwyższych ustawieniach. RAM GDDR6 pozwoli na bardzo szybkie wczytywanie tekstur do pamięci, dzięki czemu nie doświadczymy zjawiska doczytywania zawartości an naszych oczach. Karta ta pozwala na używanie Nvidia ShadowPlay, czyli narzędzia do nagrywania gier, a także ma możliwość użycia Ansel. Czym jest Ansel? Jest to najnowsze oprogramowanie umożliwiające, odczepienie kamery od naszego bohatera i obserwację otoczenia w grach z różnych wcześniej niedostępnych kątów. Modele serii 30xx pozwalają na obsługę RayTracingu, czyli realistycznego obliczania odpić światła. Dzięki tej opcji gry będą wyglądać lepiej niż kiedykolwiek.

Kingston A2000 500 GB M.2

Każdy komputer potrzebuje miejsca, gdzie będzie przechowywać dane. Kiedyś używano do tego dysków twardych, aktualnie o wiele lepszym rozwiązaniem są dyski SSD lub M.2. W przypadku tej konfiguracji wybraliśmy dysk Kingston A2000. Pozwala na zapis danych na poziomie 3000 MB/s, co pozwoli na szybką pracę nawet z największymi plikami, jak i natychmiastowe wczytywanie tekstur np. w grach.

SilentiumPC VERO L3 500W

Jeden z najbardziej zaufanych zasilaczy, który pojawia się prawie we wszystkich zestawach komputerowych, które są składane przez osoby, które się na tym znają. Posiada on Certyfikat 80 PLUS Bronze. Oznacza to, że ma około 82-85% wydajności, czyli bezproblemowo są w stanie podać nawet 400 watów. Innym plusem są jego stylowe ładne kable, które w przypadku obudowy ze szklanym bokiem będą dobrze wyglądać. Do każdego zasilacza jest dodawana 3-letnia gwarancja.

SilentiumPC Signum SG1

Obudowa typu Midi Tower, pozwoli na bezproblemowe umieszczenie wszystkich komonentów. Jej średni rozmiar umożliwi dobry przepływ powietrza, bez zabierania dużej przestrzeni. W przypadku rozbudowy komputera w przyszłości nie będzie ryzyka, że np. nowa karta graficzna się nie zmieści.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here