Wiele osób zmaga się z wągrami na nosie, nie jest to problem, tylko osób z tłustą lub trądzikową cerą. Brzydkie kropki są spowodowane zablokowaniem sebum w porach skóry. Najlepszym sposobem walki z wągrami jest użycie dobrych kosmetyków i pielęgnacja skóry.
Wągry zaobserwujemy zazwyczaj na swojej twarzy, ale także innym miejscach ciała. Zazwyczaj tam, gdzie jest najwięcej gruczołów łojowych. Trzeba pamiętać, że wągry mogą się pojawić w każdym miejscu na ciele, np. plecy lub klatka piersiowa, a nawet w miejscach intymnych. Z tego powodu ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry.
Czym są wągry?
Wągrami nazywamy zaskórniki, czyli zmiany w skórze, które mają postać kropek koloru białego i czarnego. Występują u osób z tłustą cerą, jak i u osób z podatnością na trądzik. Co nie zmienia tego, że mogą pojawić się u każdego jeśli źle dba o skórę. Pojawiają się w różnych miejscach skóry.
Wągry na nosie dzieli się na:
- zamknięte – możemy je poznać po białym kolorze, są małe i możemy je zaobserwować po naciągnięciu skóry.
- otwarte – to są te gorsze, podczas ich wyciskania możemy zaobserwować tłustą substancję, jeśli nie są wyciskane, mogą się zmienić w ropne krosty.
Wągry otwarte mają czarny kolor z powodu utleniania się masy łojowo-rogowej. Wągry w przeciwieństwie do np. pryszczy nie wywołują stanów zapalnych, z tego powodu nie bolą podczas dotykania.
Z jakiego powodu powstają wągry?
Wągry powstają z powodu zatykania się sebum w porach. Spowodowane jest to nadprodukcją tej substancji w gruczołach łojowych. Innym powodem jest brak możliwości opuszczenia porów z powodu zalegającego naskórka na naszych twarzach, lub też przez warstwę kosmetyków.
Na rozwój wągrów wpływają takie rzeczy jak:
- niedokładne mycie twarzy,
- zaniedbywanie opieki nad skórą twarzy,
- używanie ciężkich lub źle dobranych kosmetyków,
- używanie kosmetyków, które w składzie mają alkohol,
- zaburzenia w gospodarce hormonalne w okresie dojrzewania,
- tłusta lub trądzikowa cera,
- źle dobrana dieta, spożywanie dużych ilości tłustych i słodkich potraw.
Jak usunąć wągry na nosie?
Walczyć z wągrami możemy na różne sposoby. Najlepszym jest po prostu dbanie o skórę naszej twarzy. Musimy pamiętać o odpowiednim czyszczeniu jej, pozbywaniu się martwego naskórka np. pillingami. Musimy pamiętać o odpowiednim nawilżaniu kosmetykami dobranymi do naszej skóry. Zmniejsza to produkcję sebum i zapobiega zatykaniu ujść gruczołów łojowych, dodatkowo wspomaga także regenerację skóry.
Najważniejszym i pierwszym etapem pielęgnacji jest czyszczenie skóry. Pozwala na usunięcie martwego naskórka, zanieczyszczeń, kurzu, resztek makijażu, bakterii i nadmiaru sebum. Twarz myjemy z pomocą ciepłej wody oraz pianki lub emulsji myjącej. Najpierw moczymy twarz, a potem niewielką ilość kosmetyku wmasowujemy w skórę i na koniec spłukujemy. Dobrze też dwa – trzy razy w tygodniu zrobić peeling twarzy, który pozwoli na pozbycie się wągrów.
Następnym krokiem jest dbanie o nawilżenie naszej twarzy. Tak jak napisałem wyżej, musimy wybrać odpowiedni kosmetyk do naszej cery. Osoby z suchą cerą muszą używać kremów mocno nawilżający. Maści i kremy z cynkiem powinny zainteresować osoby z cerą trądzikowatą. Nakładamy je na skórę i wpasowujemy w skórę. Pozwoli to o zadbanie o stan naszej skóry i uchronienie jej np. przed promieniami UV i pyłami, które mogą blokować pory.
A na koniec słów kilka
Mam nadzieję, że moje porady wam się przydadzą. Sam przez długi czas się zmagałem i w sumie nadal się zmagam z wągrami. Jednak dzięki pielęgnacji twarzy zmniejszyłem ilość zaskórników dość znacząco. Pamiętajcie, że efekty zobaczycie dopiero po kilku tygodniach.