Każdy rodzic chce zachęcić swoje dzieci do poznawania świata. Jednym ze sposobów może być czytanie książek, jednak nie każde dziecko jest łatwe do namówienia, żeby wzięło kawałek papieru i spędziło kilka godzin, czytając go. Przedstawię wam kilka sposobów, jak możecie nakłonić dziecko do czytania i poznania pięknego świata słów.

Jak namówić dziecko do czytania książek ?

czytające dziecko
unsplash.com
  1. Jeśli rodzicom ciężko znaleźć w ciągu dnia chwilę na spokojną lekturę, można wprowadzić „czas na książkę”. Wystarczy nawet pół godziny dziennie, ale spędzone na wspólnym czytaniu. Wiadomo, że póki dziecko jest małe, to samo nie będzie czytać, to my musimy mu czytać i go zachęcić do późniejszego sięgania po książkę z własnej woli.
  2. Pamiętaj, że nie liczą się tylko książki, jeśli twoje dziecko będzie czytać cokolwiek to już dobry znak. Dobrym wyborem mogą być czasopisma. Wybór dla dzieci jest mały, jednak na pewno znajdziesz coś, co zainteresuje twoje dziecko, Pozwól, aby dziecko samo obejrzało otrzymane pismo, potem siądź i czytaj razem z nim. Rozmawiaj o tym, co było dla niego zajmujące, bo lektura jest wtedy ciekawsza, gdy można się dzielić przemyśleniami.
  3. Pozwól dziecku samemu wybrać, co chce czytać, nie możesz go przymuszać do czytania czegoś, co mu się nie podoba. Daj mu do wyboru kilkanaście różnych książek. Jeśli lubi daną kategorię np. fantasy to niech czyta fantasy i się cieszy opowieściami. Wraz z rozwojem będzie chciał sprawdzić także inne typy książek.
  4. Jeśli dziecko zaczyna czytać, pozwól, żeby czytało Ci i nigdy nie okazuj zniecierpliwienia. Nie poprawiaj jego błędów i nie pośpieszaj. Wraz z ilością czytanych zdań i książek dziecko zacznie być coraz lepsze w czytania i je polubi.
  5. Na siłę nie zmuszaj dziecka, żeby czytał jakiś tekst. Jeśli jakaś książka mu się nie podoba, to nic się nie stało. Odstawcie książkę na półkę i poszukajcie czegoś nowego. Nic na siłę.
  6. Jeśli wasze dziecko nie chce nadal czytać, spróbujcie przedstawić mu tekst w innej postaci. Dobrym pomysłem są komiksy, gdzie większość wydarzeń będzie mógł zrozumieć z obrazków, jednak koniec czego będzie musiał także przeczytać dopisek w dymkach, żeby wszystko zrozumieć. Więc nawet jeśli nie będzie zdawać sobie z tego sprawy, to będzie ćwiczyć czytanie.
  7. Odwiedźcie bibliotekę. Jeśli nie będziesz mógł znaleźć nic dobrego dla swojego dziecka, to poproś pomoc bibliotekarza. Poza tym wasze dziecko będzie mogło zobaczyć wiele różnych nowych książek, a także osób, które siedzą i czytają.
  8. Odpowiednio wybierz książkę, wiadomo, że małe dziecko nie będzie chciało czytać olbrzymiej cegły mającej kilka set stron. Wybierz coś, czym aktualnie interesuje się twoje dziecko. Jeśli ciekawią go kosmici lub dinozaury to poszukaj czegoś, co opowiada historie właśnie o takich stworach. Sam próbuj rozwinąć u swojego dziecka zainteresowanie różnymi tematami. Poza książkami pokazuj mu różne np. eksperymenty chemiczne itp.

A na koniec słów kilka

Pamiętaj, nie każdy od razu zacznie czytać z chęcią. Gdy byłem mały, mama mnie zniechęciła do książek, przymuszając mnie do czytania lektur szkolnych, które mi się nie podobały. Dopiero pod koniec gimnazjum z powodu nudy zacząłem czytać mangi, potem już normalne książki i tak zaczęła się cała piękna historia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here