Każda osoba uprawiająca sporty typu np. bieganie, chciałaby mieć towarzysza, który dotrzymywałby wam kroku. Nie zawsze jest to możliwe, żeby zorganizować znajomego, żeby biegał z wami. Dobrym wyborem w takim przypadku będą psy, które kochają ruch. Podczas treningu będą was motywować, a także zabawiać. Przedstawię wam kilka ras, które nadadzą się idealnie do tego celu.

Psy dla osób aktywnych fizycznie

Syberyjski Husky

Syberyjski Husky
pixabay.com

Te psy, które były kiedyś używane do zaprzęgów, wymagają niesamowicie dużo ruchu. Zostały stworzone do ciągania sań, więc wymagają wielokilometrowych tras, najlepiej w trudnych warunkach.  Przez to, ich rasa jest niezwykle wytrzymała. Właściciel musi zadbać o dużą aktywność tego psa, minimum to półtorej godziny ruchu dziennie. Dzięki grubej, wielowarstwowej szacie są to psy niezwykle odporne na zimno, jednak źle czują się w trakcie ciepłego lata. Odradza się husky, jeśli nie posiada się co najmniej sporego mieszkania lub domu z ogrodem oraz dość dużej ilości czasu na codzienne spacerowanie.

 

Border collie

Border collie
pixabay.com

Jedne z najbardziej zaufanych psów na świecie. Początkowo były to psy używane w gospodarstwach do pasania owiec i zaganiania ich, aktualnie są wykorzystywane w ratownictwie.  Są niesamowicie inteligentne i radosne, kochają cały czas biegać. Z tego powodu nie dają się do mieszkań, mimo że są małe. Wymagają od nas minimum dwóch godzin aktywności fizycznej. W tym czasie powinniśmy się z nimi bawić, a także biegać i ogólnie wykorzystywać ich energię. Właściciel powinien być spokojny i musi mieć czas, żeby poświęcić psu odpowiednio dużo uwagi i miłości. Po przywiązaniu się do właściciela zrobią wszystko, żeby go zadowolić i spędzać z nim jak najwięcej czasu. Border collie jest jedną z najbardziej karnych ras, idealnie nadają się do szkolenia pozytywnego, entuzjastycznie podchodzą do nauki, są inteligentne i mają dobrą pamięć. Psy te mogą być dużą pomocą dla osób starszych w naszej rodzinie, bardzo dobrze opanowują trudne komendy, więc mogą np. przynosić leki.

 

Airedale Terier

Airedale Terrier
pixabay.com

Teriery są uważane za bardzo żywtone i ruchliwe psy. Były używane kiedyś w łowach, głównie na szczury i wydry z tego powodu są naturalnie skłonne do gonienia różnych gryzoni, jakie zobaczą na ulicy lub w parku. Wymagają odpowiedniego szkolenia, bez którego mogą być agresywne względem psów lub nieznajomych. Nie nadają się do roli psów podwórkowych, jednak wymagają przynajmniej jednego długiego (powyżej pół godziny) spaceru dziennie. Uwielbiają się bawić i wygłupiać, często też są w stanie zmęczyć nawet najwytrwalszych biegaczy.

 

Wyżeł niemiecki krótkowłosy

Wyżeł niemiecki krótkowłosy
pixabay.com

Są zaliczane do psów myśliwskich, ale nie przeszkadza im to w byciu przytulachami. Są wytrzymałe i umięśnione z tego powodu nadają się na stróża, ale i na członka naszej rodziny. Jeśli spędzasz dużo czasu an zewnątrz, to może to być idealny pies dla ciebie. Wymaga niesamowicie dużo aktywności ruchowej. Więc wraz z kupnem takiego psa musisz się przygotować  na minimum godzinę dziennie biegów połączonych z różnymi zabawami.  Jeśli będą trzymane w domu, zaczną bardzo rozrabiać i niszczyć meble, potrzebują ruchu, ponieważ będą niespokojne i szalone.

 

Owczarek australijski

Owczarek australijski
pixabay.com

Tak jak inne psy pasterskie, Pies ten  przyzwyczajony jest do długiej pracy. Są niezwykle inteligentne i skupione, nadają się dzięki temu do pracy na gospodarstwie. Jeśli owczarek nie wykonuje żadnej pracy, która by go zmęczyła. Musimy my o to zadbać. Minimum to dwie godziny spacerów dziennie.  Musimy się skupić na aktywnościach, które je zmęczą np. aportowanie frisbee lub piłek, lub tory przeszkód. Ze względu na swoją przeszłość, są to psy nieufne względem obcych, a nawet względem rodziny nie są zbyt wylewne. Kochają rutynę i czują się zagubione przy dużych zmianach.

 

A na koniec słów kilka

Przedstawione psy będą waszymi towarzyszami przez wiele lat, upewnijcie się, że będziecie w stanie zapewnić im ruch przez długie lata. To będą wasi przyjaciele do końca życia, opiekujcie się nimi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here