Właściciele kotów doskonale wiedzą, że są to specyficzne czworonogi o wyjątkowym charakterze. Kot jest typowym indywidualistą, nie za bardzo poddaje się tresurze, nie jest też skłonny do posłuszeństwa, tak jak psy. Wychowanie kota może więc być prawdziwą drogą przez mękę, a efekty bywają bardzo mizerne. Co, oczywiście nie oznacza, że nie jesteśmy w stanie zrobić kompletnie nic.

Zachowanie kotów

Osoby, które mają problemy z kotami i ich zachowaniem, często narzekają, że czworonogi są agresywne, drapią, gryzą, rzucają się na meble, niszczą je pazurkami, czasem załatwiają się poza kuwetą. Największy wpływ na zachowanie kotów w późniejszym czasie ich życia mają pierwsze tygodnie po urodzeniu. Problemy behawioralne pojawiają się bardzo często w przypadku tych kotów, które jako kocięta zostały zbyt wcześnie odłączone od matki.

Małe kotki powinny przebywać z kocią mamą co najmniej przez pierwszych osiem tygodni ich życia. To czas, w którym uczą się właściwych zachowań higienicznych, a także przechodzą socjalizację. W zabawie z mamą oraz rodzeństwem uczą się poznawać granicę bólu i zdają sobie sprawę z tego, jak mocne są ich ząbki i pazurki. Kocięta odłączone od matki zbyt wcześnie mogą być pod tym względem problemowe – w dorosłym wieku nie wiedzą, że podczas zabawy z człowiekiem mogą mu pazurami i zębami zrobić krzywdę.

Jak wychować kota?

Koty, które od małego są w domu ze swoimi właścicielami, bardzo często uczą się ich codziennego trybu dnia, wiedzą, kiedy jest pora na karmienie, zabawę, spanie. Wchodzą w codzienny rytm i raczej nie sprawiają kłopotów. Zdarza się jednak, szczególnie w przypadku młodszych kotków, że rozpiera je niesamowita energia, którą wyładowują na domowych roślinach, meblach, ubraniach, a także w zabawie z właścicielami.

Gdy kot zbyt mocno interesuje się meblami czy firankami, warto zainwestować w drapaki, które pozwolą na ostrzenie pazurków w sposób bezpieczny dla naszego domowego sprzętu. Świetnie sprawdzają się drapaki z kocimiętką, która zachęca koty do zabawy i sprawia, że dużo chętniej drapią miejsca do tego przeznaczone, a nie kanapy czy fotele. W wychowaniu kota przyda się również poświęcanie mu dużej ilości czasu.

Gdy kot przez cały dzień się nudzi, jest niemal oczywiste, że wieczorem i w nocy będzie chciał gdzieś rozładować nagromadzoną energię. Koty to istoty, które potrzebują zabawy, szczególnie polowania, które pozwala im na spełnianie swoich naturalnych instynktów. Warto więc zainwestować w zabawki, myszki, sznureczki czy wędki, dzięki którym czworonogi będą mogły oddawać się męczącemu polowaniu.

Nie wszystkie problemy z zachowaniem kotów można wyeliminować szybko i na własną rękę

Czasem właściciele mają duże kłopoty z niewłaściwym zachowaniem swoich zwierzaków. Zdarza się też, że jest to powód, dla którego chcą oddać zwierzaka w dobre ręce. Tymczasem o wiele lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług kociego behawiorysty, czyli takiego zwierzęcego psychologa, który jest w stanie zdiagnozować, skąd bierze się niewłaściwe zachowanie, a jednocześnie tak zmodyfikować podejście do zwierzaka, aby przyniosło to oczekiwane efekty. Współpraca z behawiorystą to najlepsza opcja, jeśli żadne inne metody nie działają. Nie zawsze efekty będzie widać od razu, jednak dobry specjalista gwarantuje, że zachowanie zwierzaka prędzej czy później zacznie zmieniać się na lepsze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here