Żywica bardzo często plami nam spodnie bądź kurtki. Szczególnie gdy idziemy na spacerze pośród lasu, gdzie gęsto rosną drzewa. Niestety jednak nie zauważamy tego od razu, tylko po jakimś czasie. Zatem jak usunąć żywicę z ubrania?

Jak usunąć żywicę z ubrania?

Na początku, dobrym sposobem jest zamrożenie ubrania. Jeśli nie mamy miejsca w zamrażalniku, to można takie ubranie obłożyć lodem. Po kilkunastu minutach należy przejść do usuwania żywicy. Najlepiej zrobić to jakimś ostrym narzędziem. Najczęstszym przedmiotem, jaki mamy pod ręką, może być nóż lub nożyczki. Innym sposobem, którego można spróbować, to jest zwykłe upranie danej części stroju. Ale jednak tutaj trzeba mieć na uwadze z, jakiego materiału jest zrobione poplamione ubranie. Nie należy używać standardowych rozpuszczalników, gdyż wtedy może dane ubranie wylądować w koszu.

Dobrze jest użyć w tym przypadku stężony olejek herbaciany, który jest łatwo dostępny i niedrogi. Zazwyczaj także taki produkt jest dostępny w każdym sklepie z ziołami. Dużą zaletą tego produktu jest to, że nawet jeśli użyjemy zbyt dużej ilości, to nie odbarwi nam, to naszego ubrania. Również bardzo popularnym i najprostszym sposobem w walce z żywicą jest prasowanie. Na wierzch pod spód plamy należy podłożyć bawełniane ściereczki. Nie należy podkładać papieru, gdyż wtedy może zostać na części ubrania. Warto dobrać nowocześniejsze żelazko, które ma dobrą powłokę, dzięki czemu nie będzie się ślizgało po tkaninie w trakcie prasowania.

Kolejnym domowym sposobem, może być użycie zmywacza do paznokci. Należy nałożyć kilka kropel zmywacza na plamę i na przykład patyczkami do uszu, można wtedy plamę ściągać. Jeśli nasze ubranie jest z tkaniny syntetycznej, to warto użyć Przy plamie z żywicy, która jest duża, można zastosować użycie środku w postaci roztworu spirytusu zmieszanego z terpentyną w proporcjach jeden do jednego. Następnym krokiem jest wypranie ubrana w pralce albo najlepiej ręcznie.

Użycie białka

Kolejnym domowym rozwiązaniem, które może nam pomóc w usunięciu plam z żywicy z ubrań, może być użycie białka. Jeśli nasze poplamione ubranie jest z wełny bądź jedwabiu, to akurat białko będzie idealnym ruchem. Wystarczy nałożyć samo białko na plamę. Następnie wystarczy wrzucić do pralki i nastawić na niską temperaturę. W przypadku gdy mamy plamę na jasnych tkaninach, to można spokojnie użyć pasty, która zawiera sodę oczyszczoną i odrobiną wody.

Należy odczekać pół godziny i także włożyć do pralki lub wyprać ręcznie. Można także spróbować sposobu z masłem. Wtedy nakłada się na plamę masło i odkłada się ubranie na dwie godziny. Po tym czasie najlepiej usuwa się plamę za pomocą szczoteczki. Warto pamiętać, że gorąca woda może tylko zaszkodzić i utrwalić plamę z żywicy na naszym ubraniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here