Kuchnia jest miejscem szczególnie narażonym na różnego rodzaju uszkodzenia i drobne wypadki. Dlatego też tak ważne jest umieszczenie w niej odpowiednich materiałów, które będą pełnić rolę ochronną dla posadzki i ściany. Najlepiej sprawdzają się w tym przypadku płytki ceramiczne, które można umieszczać zarówno na poziomych, jak i pionowych powierzchniach.

Ceramika w kuchni. Dlaczego jest najlepszym rozwiązaniem?

Płytki ceramiczne w kuchni sprawdzają się lepiej niż jakiekolwiek inne rodzaje pokrycia podłogowego lub ściennego – przynajmniej w tych miejscach, które są najbardziej narażone na uszkodzenia. Dlaczego dokładnie tak się dzieje? Przede wszystkim ze względu na to, że płytki są niezwykle odporne na różnego rodzaju uszkodzenia. Niezależnie od tego, czy coś na nie upadnie i rozbije się na nich szkło, czy też spadnie na podłogę ostry nóż, płytki ceramiczne nie zostaną wyszczerbione lub zarysowane.

Jednocześnie cechuje je też odporność na działanie wody, pary wodnej czy też różnych substancji, które mogą być w wodzie rozpuszczone lub też po prostu mają postać płynną – zaczynając od tłuszczy, a kończąc na detergentach. Oznacza to, że zarówno rozprysk wody, który często zdarza się podczas przygotowywania posiłków, jak i mocne środki do mycia nie będą stanowić zagrożenia dla płytek kuchennych. Efekt? Zarówno posadzka, jak i glazura ścienna pozostaną tak samo eleganckie przez długi czas.

Jakie płytki wybrać na kuchenną posadzkę?

Kuchenna posadzka jest szczególnie istotna, ponieważ to ona jest też najmocniej zagrożona uszkodzeniem lub zabrudzeniem. Dlatego warto wybrać najmocniejszy rodzaj kafelków, który pozostanie zawsze tak samo estetyczny. Płytki o wysokiej klasie ścieralności i mocnej, zwartej budowie, które są odporne na wsiąkanie wody, to najlepsze rozwiązanie. Nie powinny być też śliskie, co gwarantuje swobodne poruszanie się po posadzce niezależnie od tego, czy przypadkiem nie znajdzie się na niej niezauważona woda.

Jaki kolor będzie najlepszy? To już zależy od indywidualnego gustu. Posadzka w kuchni często może w atrakcyjny sposób przypominać kamienne płytki, jeśli zdecydujemy się na imitujący je wzór. Jednak równie dużo osób wybiera na kuchenną podłogę płytki idealnie gładkie albo przeciwnie – takie, które mają intrygujące wzory układające się w mozaikę.

Glazura w kuchni. Który wzór będzie idealny?

Ścienne kafelki do kuchni to wybór, który wpływa w bardzo istotny sposób na ostateczny wygląd całego pomieszczenia. Zazwyczaj glazura znajduje się między wiszącymi i stojącymi szafkami nad blatem kuchennym, ale może też zostać położona na innych ścianach. Niezależnie od wyboru, zawsze będzie stanowiła ciekawy element ozdobny.

W tym przypadku, ze względu na mniejszą szansę na uszkodzenie, płytki kuchenne mogą mieć niższą klasę ścieralności. Mogą też być płytkami szkliwionymi, z wysokim połyskiem, ponieważ ich śliska powierzchnia nie będzie niebezpieczna, a wręcz przeciwnie – stanie się ciekawą ozdobą i ułatwieniem w trakcie sprzątania.

Kolor powinien zostać dopasowany do koloru posadzki oraz do tego, jaki ostateczny wygląd kuchni ma zostać uzyskany. Pięknie mogą prezentować się między innymi ciekawe cegiełki, płytki w kształcie rybiej łuski albo 3D, które dodają unikalnego charakteru pomieszczeniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here