Dziś przedstawię wam kilka porad odnośnie hodowli kota w mieszkaniu, a także jaki wybrać rasy. Mam nadzieję, że pomoże wam to w wyborze i opiece nad waszym nowym przyjacielem na długie lata.

Jak dbać o kota w mieszkaniu?

Kiedy wasz kot, przebywa tylko i wyłącznie w domu, musisz mu obcinać pazury. Dlaczego? Koty niewychodzące na zewnątrz nie mają możliwości, żeby zetrzeć pazurków. Długie pazury będą powodować ból i dyskomfort. Do obcinania służą specjalne cążki, jeśli nie czujesz się na siłach do zrobienia czegoś takiego, to odwiedź weterynarza, on bez problemu obetnie pazurki dla kotka.

Jeśli chcesz wypuszczać kota na zewnątrz, to pod żadnym pozorem nie możesz obcinać mu pazurów. Sam je zetrze na zewnątrz, jeśli je zetniesz, to kot nie będzie mógł się wspinać co, może skończyć się niebezpieczeństwem.

Musimy pamiętać o tym, że kot podświadomie będzie chciał ścierać pazury, nawet jeśli ma je obcięte. Z tego powodu musisz kupić drapak, a najlepiej kilka. Pozwolą one, na skupienie uwagi kota na sobie, przez co nie będzie niszczył mebli. Jeśli widzicie, że kot zaczyna w jakimś miejscu ścierać pazury, postawcie tam drapak.

Oczywiście musisz też pamiętać o aktywności fizycznej kota. Codziennie baw się z nim i zachęcaj do biegania i stymuluj do ruchu. Możesz to zrobić za pomocą prostych zabawek, np. piłeczki na sznurku, lasera lub za pomocą zabawek interaktywnych, o których pisaliśmy w tym artykule.

Jaka rasa kota do mieszkania?

Kot perski

Kot Perski
unsplash.com

Jeden z najmilszych i pieszczotliwych kotów, jakie możecie wybrać. Idealnie nadaje się do domu i mieszkania. Ma bardzo łagodne usposobienie i bardzo szybko nawiązuje silną więź z całą rodziną. Plusem jest to, że wyczuwa kiedy jest odpowiedni moment na pieszczochy i się nie narzuca. Woli całymi dniami leżeć w ciepłym miejscu, niż szaleć i polować. Z powodu na swoją budowę ciała nie są w stanie wskakiwać na wysokie meble. Jest przykładem kota z rasy krótkoczaszkowej. Takie rasy mają płaski nos i cofniętą szczękę. Uniemożliwia im to chłodzenie wdychanego powietrza, przez co są narażone na przegrzania. Dodatkowo mają oczy bardziej narażone na podrażnienia. Wymagają codziennej pielęgnacji, musicie rozczesywać jego sierść regularnie, ponieważ ma tendencję do kołtunienia się.

 

Ragdoll

Ragdoll
unsplash.com

Ragdool po angielsku znaczy „szmaciana lalka”, taka nazwa nie jest przypadkowa. Są niesamowicie przyjazne, a podczas brania na ręce rozluźniają się i zachowują się, tak jak sama nazwa rasy mówi, „jak szmaciana lalka”. Tworzą bardzo bliską więź ze swoim opiekunem, więc nie powinno was dziwić jeśli będzie chodzić krok w krok za wami. Są bardzo ciekawskie, ale nie niszczą przedmiotów domowych. Nie lubią być same w domu, przez co nie nadają się zbytnio dla samotnych osób, których często nie ma.

 

Maine Coon

Maine Coon
unsplash.com

Jedna z największych ras domowych, jakie możecie spotkać. Są towarzysko i przyjaźnie nastawione do ludzi. Są bardzo inteligentne i odważne. Bardzo lubią być w centrum uwagi, a także bardzo szybko nawiązują relację z ludźmi. Jednak to z opiekunem związują się najbardziej. Zaczynają tęsknić, jeśli nie widziały go przez kilkanaście godzin. Mają długie futro, które powinniśmy codziennie szczotkować, żeby nie powstawały kołtuny. Rasa ta lubi czasami sobie po miauczeć. Potrzebuje także zabawek, które będą motywować je do biegania i łapania zdobyczy. Do wspólnej zabawy najlepsza będzie wędka dla kota.

 

Kot brytyjski krótkowłosy

Kot brytyjski krótkowłosy
unsplash.com

To bardzo inteligentne, spokojne koty. Z łatwością odnajdują się w nowych sytuacjach. Nie mają problemu z obecnością np. psów. To doskonała rasa, dla osób spodziewających się dziecka, lub już mających małe dzieci. Są bardzo cierpliwe i spokojne. Mają słabo rozwinięty instynkt łowiecki, przez co nie wymagają dużych pokładów czasu do zabawy. Uwielbiają pieszczochy, ale nie lubią noszenia na rękach. Mają tendencję do tycia, więc musimy uważnie dobierać dietę. Tak samo jak persy, są to koty krótkoczaskowe. Musimy tak samo uważać na przegrzewanie się i opiekę nad oczami.

 

A na koniec słów kilka

Mam nadzieję, że któryś z kotów podpadnie wam do gustu i że odpowiednio o niego zadbacie. Pamiętajcie, koty żyją nawet po 20 lat, więc będzie to wasz towarzysz na wiele lat. Zadbajcie o niego, bo to członek rodziny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here