Aranżacja okna ma duży wpływ na to, jak prezentują się nasze wnętrza. Warto więc zadbać o to, by była dopasowana do stylistyki, a także do naszych indywidualnych upodobań. Wśród popularnych form zasłon okiennych ogromnym zainteresowaniem cieszą się rolety rzymskie. Jeśli wśród gotowych produktów nie znajdujesz nic, co by Tobie pasowało, dobrym rozwiązaniem jest samodzielne uszycie rolety.

Jak uszyć roletę rzymską?

Uczycie rolety rzymskiej nie jest tak skomplikowane, jak szycie ubrań i bardziej skomplikowanych form, nie oznacza to jednak, że będzie to zadanie proste. Warto mieć już pewne pojęcie o szyciu, wykrojach, obsłudze maszyny do szycia, a także obchodzeniu się z różnymi materiałami. Zanim zabierzemy się za szycie rolety, dobrym pomysłem będzie więc poćwiczenie i wprawienie się w szyciu przy tworzeniu na przykład narzut, pościeli czy obszywaniu poszczególnych elementów.

Jak się przygotować?

Zanim w ogóle zabierzemy się za szycie rolety, trzeba przede wszystkim dobrze ustalić jej wymiary. Powinna być ona dopasowana do naszego okna. Zarówno zbyt duża, jak i za mała roleta nie będzie spełniała swojego zadania w stu procentach i będzie niezbyt korzystnie prezentowała się na naszym oknie. Warto przede wszystkim wymierzyć okno lub otwór okienny, a także mechanizm dotychczas posiadanych rolet.

To ważne, bo mechanizmy bywają różne – są mocowane do sufitu, nadproża nad oknem bądź do ramy okna. Za każdym razem wymiary mogą być więc nieco inne. Wśród wymiarów bierzemy pod uwagę szerokość listwy, do jakiej będzie przymocowana roleta, a także jej długość, która będzie uzależniona od tego, gdzie roletę chcemy powiesić. Więcej materiału będziemy potrzebować na duże okna na całą ścianę bądź też na drzwi balkonowe czy tarasowe.

Roleta rzymska krok po kroku

Po wymierzeniu rolety trzeba stworzyć wykrój, jednak w przypadku osób początkujących nie zawsze jest to konieczne. Na początku większość osób decyduje się na tworzenie rolety z jednego kawałka materiału, co pozwala na uniknięcie wycinania i ewentualnego obszywania materiału. W przygotowaniu materiału do szycia koniecznie trzeba pamiętać o wszystkich zakładkach, miejscach, gdzie roleta będzie przymocowana do listwy, a więc także podwijana.

Wszystkie wymiary powinny więc być tworzone z odpowiednim zapasem. Zanim zabierzemy się za zszywanie poszczególnych elementów, warto również wypracować cały materiał. Jeśli bowiem będziemy szyć wygniecione kawałki, może się okazać, że w efekcie roleta nie będzie prosta i symetryczna. Choć różnice mogą być niewielkie, to po zawieszeniu na oknie wszystkie, nawet milimetrowe wady mogą być dosyć mocno widoczne.

Jeśli zabierasz się za szycie rolety okiennej po raz pierwszy, dobrze jest korzystać z posiadanych i niepotrzebnych już materiałów. Pierwsze efekty nie zawsze bowiem mogą nas na tyle zadowalać, żeby móc je powiesić na naszym oknie. Za uszycie docelowej rolety, która będzie robiła za efektowną aranżację okienną, warto zabrać się w momencie, gdy czujemy się już na siłach i jesteśmy pewni, że nie zniszczymy świeżo zakupionego materiału.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here