Coraz większą popularność zdobywa zatrudnienie, jednak warto pamiętać, że pomimo licznych zalet ma ono także kilka wad, których nie należy pomijać. Jeśli zachowujemy współpracę z byłym już pracodawcą to mamy ograniczone pole do popisu jeśli chodzi o wybór formy opodatkowania. Kiedy rezygnujemy z umowy o pracę i jednocześnie zakładamy własną działalność gospodarczą oraz podejmujemy współpracę z byłym pracodawcą, możemy w ten sposób zdobyć pewne oszczędności.

Przy rozkręcaniu własnej działalności przydają się każde pieniądze dlatego warto szukać oszczędności w każdej możliwej transakcji. Samozatrudnienie umożliwia zaliczenia wydatków w koszty uzyskania przychodu. Jeśli jesteśmy zatrudnieni w oparciu o umowę o pracę to nie mamy takiej możliwości. Są jedynie z góry ustalone koszty, który są równe 111 złotych 25 groszy miesięcznie w sytuacji, kiedy pracujemy u jednego pracodawcy. Kolejnym plusem prowadzenia działalności jest duża szansa na możliwie niższe składki ZUS. Kształtują się one niezależnie od faktycznie uzyskanego przychodu.

Przedsiębiorca jest uprawniony do odliczenia podatku VAT od zakupionych usług lub towarów w chwili, kiedy rejestruje się jako czynny podatnik VAT. Opodatkowana współpraca z byłym pracodawcą nie należy do najłatwiejszych form współpracy. Osoby zamozatrudnione są zobowiązane do tego, żeby samodzielnie naliczać oraz odprowadzać zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Wybór formy opodatkowania może okazać się znacznie uszczuplony jeśli mamy na myśli przyjmowane zlecenia od byłego lub obecnego pracodawcy.

Przez pierwszy rok naszej działalności gospodarczej mamy do wyboru dwa rodzaje podatków. Pierwszy to 18% a drugi 32%. Wybór formy liniowej podatku może nastąpić dopiero po upływie pierwszego roku podatkowego. Wynika to z tego, że w pierwszym roku przedsiębiorca musi być opodatkowany na zasadach ogólnych. Stawka 19% podatku będzie jak najbardziej możliwa po upływie roku. Ma to chronić wszelkim nadużyciom wobec przepisów prawnych dla przedsiębiorców. Jak zdążyliśmy zauważy to wszystkie przepisy dotychczas świetnie spełniają swoją rolę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here