Waga niemowlaka to jedna z kwestii, która często może spędzać sen z powiek świeżo upieczonym rodzicom. Najczęściej martwią się oni, że ich maluszki nie przybierają na wadze lub nawet zaczynają ważyć mniej niż wcześniej. Co prawda są dostępne normy wagowe dla niemowląt w różnym wieku, ale nie należy ściśle się ich trzymać i panikować. Nawet spore odstępstwa d normy najczęściej nie są żadnym powodem do niepokoju.

Waga niemowlaka

Waga niemowlaka z pewnością jest jednym z parametrów, który wskazuje, czy dziecko rozwija się prawidłowo. Warto jednak rozpatrywać ją w połączeniu z innymi parametrami, przede wszystkim ze wzrostem. Dzieci rodzą się nie tylko z różną masą urodzeniową, ale również mogą mieć bardzo różniącą się od siebie długość. A co za tym idzie – także ich waga może być różna i nie zawsze oznacza jakiekolwiek problemy. Pamiętajmy też, że przyrosty wagi w wieku niemowlęcym zależą od wielu czynników. Jednym z nich jest fakt, czy dziecko jest karmione naturalnie piersią czy mlekiem modyfikowanym. Wtedy przyrosty wagi mogą się nieco różnić, nadal jednak są prawidłowe i nie powinny powodować żadnych obaw.

Jakie są odchylenia od normy?

Początkowa waga niemowlaka tuż po porodzie to średnio 3-3,5 kilograma, co nie oznacza jednak, że wszystkie dzieci mieszczą się w tym przedziale. Nie brakuje maluchów, które ważą dużo powyżej 4 kg, a nawet jeszcze więcej. Czasem jest to spowodowane problemami w czasie ciąży, na przykład cukrzycą ciążową, a czasem po prostu genetyką – dziecko dużych rodziców z pewnością będzie większe niż osób, które są drobne i szczupłe. Zdarzają się również maluszki, które mają niską wagę urodzeniową, która również nie jest żadnym odstępstwem od normy. Lekarze specjaliści uważają, że dopiero dzieci z wagą poniżej 2,5 kilograma powinny być poddawane dużo dokładniejszej obserwacji. Drobne noworodki mogą się rodzić z ciąż problemowych, a co za tym idzie – trzeba sprawdzić, czy po urodzeniu nie mają żadnych zaburzeń w funkcjonowaniu poszczególnych układów.

Jak dziecko nabiera masy?

Bez względu na wagę urodzeniową, dziecko po porodzie traci automatycznie średnio 5-10 procent tej wagi, co również nie jest żadnym powodem do niepokoju. Mniej więcej w ciągu tygodnia po porodzie waga zaczyna znowu wzrastać. W pierwszych czterech miesiącach życia dziecka powinno ono przybierać na wadze średnio 120-225 gramów na tydzień, w kolejnych miesiącach rośnie już ono nieco wolniej – od 90 do 150 gramów tygodniowo. Półroczne dziecko powinno podwoić swoją urodzeniową wagę, a roczny maluszek powinien ważyć około trzech razy więcej niż w dniu urodzin. Niewielkie wahania od tych wartości są jednak jak najbardziej prawidłowe i nie powinny niepokoić rodziców.

Aby mieć pewność, że dziecko rozwija się prawidłowo, warto regularnie kontrolować jego wagę. Co jednak nie oznacza, że trzeba koniecznie kupić sobie własną wagę dla niemowląt i ważyć maluszka codziennie. Spokojnie wystarczy ważenie w czasie regularnych wizyt lekarskich, które w pierwszym roku dziecka odbywają się dosyć często ze względu na terminy szczepień.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here