Wzrok to jeden z najsłabiej rozwiniętych zmysłów noworodkowych. Kiedy dziecko zaczyna widzieć?

Kiedy dziecko zaczyna widzieć?

Zawiązki oczu zaczynają się już pod koniec siódmego tygodnia życia płodowego. Tydzień później zaczynają pojawiać się powieki. W dwudziestym piątym tygodniu życia płodowego maluszek zaczyna reagować na silny strumień światła. Po urodzeniu niemowlak widzi jak przez mgłę. Początkowo noworodek nie rozróżnia kolorów. Reaguje natomiast na silnie kontrastujące barwy. Między pierwszym a trzecim miesiącem życia noworodka jego wzrok rozwija się bardzo intensywnie.

Coraz lepiej widzi zarys twarzy osób, które się do niego zbliżają. Jest to przełomowy czas dla niemowlaka. Zaczyna także rozróżniać kolory takie jak: czerwień, zieleń, żółty. Dlatego dobierając zabawki dla dziecka w tym okresie życia, dobrze jest dostosować je pod względem tych kolorów. Dopiero po czwartym miesiącu życia dziecko zaczyna rozróżniać kolory takie jak: fioletowy, niebieski, czy brązowy. Zwiększa się też jego ostrość widzenia. Świat widziany jest bez efektu rozmycia. Między piątym a szóstym miesiącem dziecko zaczyna zauważać zabawki, które leżą obok. Chętnie po nie sięga. Od szóstego miesiąca już zwiększa się rozpoznawalność u niemowlaka. Ważne jest, by dobrze stymulować wzrok u dziecka. Dzięki temu będzie się dobrze rozwijał.

Już od czwartego tygodnia życia specjaliści zalecają, by wprowadzić zabawy w czarno-białe karty. Dobrze jest, by na tych kartach bądź książeczkach były kontrastowe rysunki. Nad łóżeczkiem można powiesić karuzelę, by dziecko mogło zwracać na nie uwagę. Im dziecko jest starsze, tym więcej zabawek można wprowadzać w jego życie. Mogą być to też zabawki, które mają różne kolory. Warto też wiedzieć, że między siódmym a dziewiątym dziecko zaczyna rozróżniać inne osoby, co może też wywołać u niego płacz. Jest to tak zwany lęk separacyjny.

Czy każde dziecko zaczyna widzieć na tym samym etapie rozwoju?

Jednak warto pamiętać, że nie wszystkie dzieci tak reagują. Po pierwszym roku życia dziecko widzi już prawie tak samo, jak dorosły człowiek. Jeśli jednak w trzecim miesiącu życia, zauważy się, że dziecko nie reaguje na żaden ruch, ani nie utrzymuje kontaktu wzrokowego z rodzicami, to należy się zgłosić do lekarza. Warto jest też przyjrzeć się jaki kolor ma źrenica maluszka. Jeśli jest to odcień koloru żółtego, to koniecznie jest wizyta u lekarza.

Może to świadczyć o złym rozwoju wzroku. Warto jest też wiedzieć, by przynajmniej do drugiego roku życia dziecko, nie miało kontaktu z telefonem, czy telewizorem bądź komputerem. Niebieskie światło, jakie jest wytwarzane z tych urządzeń źle, wpływa na rozwój wzroku dziecka. Gdy któreś z rodziców ma wadę wzroku, to dobrze jest skonsultować to z lekarzem, gdyż jest możliwość, że dana wada przejdzie na dziecko.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here