Kilka słów na start

W aktualnych czasach każdy potrzebuje nowoczesnego telefonu, jednak nie każdy jest w stanie wybrać najlepszy telefon do swoich wymagań. Ten artykuł rozpocznie pewną serię, w której pomożemy wam wybrać odpowiedni smartfon do waszych potrzeb.
Zobaczcie także inne nasze artykuły w tej serii takie jak:

Jaki ekran w smartfonie? Najważniejsze zagadnienia

Smartfon

Jest to jedna z najważniejszych rzeczy, jeśli chodzi o wybór swojego telefonu, jednak nie każdy zdaje sobie z tego sprawę. Mówimy tutaj o czymś, z czym będziemy mieć styczność przez następne kilka lat, więc musi być idealnie do nas dopasowany.

Liczą się tutaj takie cechy jak:

 • Typ wyświetlacza
 • Rozmiar
 • Rozdzielczość

Typy wyświetlaczy w smartfonach.

Wyróżniamy aktualnie głównie trzy typy wyświetlaczy:

 • AMOLED
 • IPS LCD
 • TFT LCD

Ekrany AMOLED są najwyższą półką. Posiadają najbardziej nasycone kolory i zazwyczaj także najwyższą rozdzielczość. Te cechy, a także wyższy koszt produkcji powodują, że zazwyczaj tylko droższe telefony są wyposażone w ten wyświetlacz.

Najpopularniejsze są ekrany IPS, posiadają gorsze odwzorowanie kolorów, jednak nadal posiadają odpowiedni kontrast i jasność, dzięki czemu użytkowanie telefonów wyposażonych w te wyświetlacze nie sprawia trudności. Z tych powodów i niskich kosztów produkcji są najbardziej popularne.

Najgorszymi i najtańszymi wyświetlaczami są ekrany typu TFT. Pojawiają się zazwyczaj w bardzo budżetowych telefonach (do 500 złotych).

Jaką rozdzielczość smartfona wybrać?

Bardzo ważną cechą jest także rozdzielczość. Od jej zależy czytelność tekstu i grafik na naszym smartfonie. Aktualnie rozróżniamy głównie takie rozdzielczości jak:

 • HD to 1280 × 720 pikseli
 • HD+ to 1440 × 720 pikseli oraz 1500 × 720 pikseli
 • Full HD to 1920 × 1080 pikseli
 • Full HD+ to 2160 × 1080 pikseli, 2220 × 1080 pikseli, 2246 × 1080 pikseli, 2280 × 1080 pikseli, 2340 × 1080 pikseli, 1620 × 1080 pikseli, 1980 × 1080 pikseli
 • QHD i QHD+ to 2560 × 1440 pikseli, 2960 × 1440 pikseli, 2880 × 1440 pikseli, 3120 × 1440 pikseli.

Jak duży smartfon wybrać?

Smartfony

Kontakt z telefonem mamy co chwilę, więc wygoda z użytkowania takiego urządzenia jest niesamowicie ważna. Wygoda w bardzo dużym stopniu zależy od wielkości ekranu w telefonie. Musimy dopasować telefon do wielkości naszej dłoni. Najlepiej udać się do sklepu elektronicznego i sprawdzić jakiej wielkości telefon najlepiej nam leży. Niektórzy będą celować w telefony powyżej 7 cali, innym wystarczą małe telefony jak na przykład iPhone SE, którego wielkość to jedynie 4 cale.

 

Wybrać iPhone czy androida?

Smartfon Pixel 3

Jest to jedno z najczęściej zadawanych pytań podczas wyboru smartfonu. Oba system mają wiele zalet i wad, jednak można bardzo łatwo wybrać, kiedy wiesz, czego oczekujesz od telefonu.

Plusy telefonów z Androidem

Android jest najbardziej popularnym systemem operacyjnym, jaki jest aktualnie dostępny na rynku. Niezliczone firmy tworzą swoje telefony na podstawie Androida. Jest to powodem, dla którego wiele osób jest do niego zarażonych. Zazwyczaj ich obcowanie z tym systemem odbywało się na budżetowych telefonach, w jeszcze wczesnych wersjach androida, kiedy był znacznie gorszy od iOS, który znajduje się na iPhonach. Jednak czasy się zmieniły tak samo jak i sam android, aktualnie jest niesamowicie szybki, a jego popularność gwarantuje to, że wszystkie aplikacje, jakie wychodzą na rynku, na 99% trafiają na tę platformę.

Czemu kupić iPhone?

iPhone są jedną z najpopularniejszych marek smartfonów na świecie. Wychodząc na ulicę, możecie spotkać wiele osób, które je posiada. Jednak jaki jest podwód ich popularności? W większości przypadków telefon tej marki jest kupowany przez osoby, według których wyznacza on pewien poziom prestiżu, lub przez osoby, które są nowe w świecie smartfonów i potrzebują telefonu, który będzie łatwy i szybki do opanowania. Takim wyborem są właśnie telefony od Apple. Posiadają bardzo łatwy interfejs, dzięki czemu nawet osoby starsze bez problemu odnajdą się na tym urządzeniu.

 

Smartfon, z jaką pojemnością pamięci kupić?

Pamięć telefonu

Innym bardzo ważnym aspektem jest pojemność danego telefonu. Mamy tu na myśli ilość pamięci do przetrzymywania danych, a także pamięci RAM. W obu przypadkach zasada jest taka sama, im więcej, tym lepiej. Jednak jeśli chcecie używać telefonu po prostu do dzwonienia, wysyłania SMS i przeglądania internetu, to 32 GB lub 64 GB wystarczy. Jeśli robicie wiele zdjęć i chcecie je przetrzymywać głównie na telefonie, to lepiej się zastanowić nad wariantem 128 GB lub 256 GB.

 

Kilka słów zakończenia

Kupując telefon, wybierzcie taki, który będzie najlepiej wam pasował i najlepiej spełni wasze wymagania. W artykule nie wspomnieliśmy o takich aspektach jak procesor, aparat, bateria itp. z takiego powodu, że artykuł musiałby mieć kilka tysięcy słów, żeby dobrze wszystko przedstawić i podsumować. Żeby ułatwić wam wybór, przygotowaliśmy także artykuły, w których przedstawimy, jakie kupić smartfony do kwoty 500,1000 i 2000 złotych.
Mam nadzieję, że ułatwią one wam ten bardzo ważny wybór, jakim jest wybranie smartfona.

 

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here