Matura jest jednym z najważniejszych egzaminów w naszym życiu. Musicie się do nieodpowiednio przygotować, co nie będzie łatwym zadaniem. W tym artykule postaram się przestawić wam jak najlepiej podejść do nauki, żeby zdążyć ze wszystkim przed maturą.

unsplash.com

W oficjalnym informatorze o egzaminie maturalnym z matematyki od CKE znajdują się wszystkie zasady, wymagania, a także przykładowe zadania, które pomogą wam z zapoznaniem się z materiałem, jaki jest wymagany na maturze.

Jeśli postanowiłeś, że to już czas, żeby zacząć pracę, musisz wiedzieć czego się uczyć. Zrób jeden arkusz z matury z poprzednich lat i zobacz jakich zadań nie jesteś w stanie wykonać. Każdy typ zadania zapisz np. w zeszycie i zacznij się go uczyć. Bardzo szybko zauważysz, e wykonywanie takich zadań przychodzi ci z coraz większą łatwością. Oczywiście zajmuje to czas! Nie możesz zostawić nauki na ostatni moment, zacznij kilka miesięcy przed maturą, a minimalnie miesiąc przed. Inaczej nie będziesz mieć dość czasu, żeby zrozumieć, w jaki sposób wykonuje się dane zadania. Pamiętaj także, że na maturze wymagają od nas trochę innego toku myślenia niż w podręcznikach szkolnych. Najlepiej kup jakiś zbiór z testami i arkuszami i wykonuj z niego zadania.

Jak nauczyć się do matury
unsplash.com

Tak jak wyżej napisałem, zadania na maturze są trochę inne niż te w szkole. Wymagają od nas pogłówkowania. Najlepiej to widać na maturze rozszerzonej, gdzie niektóre zadania są bardzo proste, ale napisane w taki sposób, że wywołują problemy. Często do rozwiązania takiego zadania potrzeba tylko dwóch wzorów, ale dojście do tego co masz obliczyć, sprawia problemy. Wykonując różne arkusze, zauważysz schematy, jakimi kierują się osoby układające te zadania.

Samodzielna nauka będzie najważniejszym aspektem podczas przygotowań do matury. Jeśli wiesz, że nie dasz sam sobie radę, znajdź jakiegoś nauczyciel, który pomoże ci na korepetycjach. Jeśli posiadasz braki w wiedzy, a także nie masz żadnej porządnie napisanej książki lub zbioru zadań, powinieneś zainteresować się repetytorium maturalnym. Pozwoli one na skoncentrowaniu swojej uwagi na danych rozdziałach, dzięki czemu nie będziemy rozbici, między kilka tematów.

 

egzamin maturalny
unsplash.com

Nie musisz uczyć się wszystkiego. Wszystkie wzory, jakich potrzebujesz do wykonania każdego z zadań, znajdują się w tablicach wzorów, jakie dostajesz podczas egzaminu. Najlepiej przed testem naucz się, gdzie znajdują się jakie wzory, pozwoli wam to na o wiele szybsze odnajdywanie się podczas samej matury. Większość zadań, jakie możesz znaleźć na maturze, bazują na pewnego sensie schemacie. Po wykonaniu kilku matur próbnych zrozumiesz, czego musisz się nauczyć, żeby dobrze zdać. Podpowiem wam taką poradę, zaczynajcie pisać test od samego końca. Pozwoli wam to na szybkie napisanie zadań za najwięcej punktów, kiedy jeszcze macie świeży wypoczęty, niezmęczony umysł. Osobiście w ten sposób jestem w stanie napisać maturę próbną z matematyki rozszerzonej na 80% W przypadku pisania od początku do końca, uzyskuję zaledwie 60%, więc różnica jest bardzo duża.

A na koniec słów kilka

Egzamin na poziomie podstawowym trwa 170 minut, a na poziomie rozszerzonym – 180 minut. Arkusz maturalny zawiera zadania zamknięte, otwarte krótkiej odpowiedzi i otwarte rozszerzonej odpowiedzi, które są najwyżej punktowane. W nadchodzącym roku matury trochę się zmieniły. Sprawdź, czy nie uczysz się czegoś bez potrzeby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here