Od wielu lat każdy próbuje być fit, mieć zgrabną sylwetkę itp. Związane jest to z social mediami, które napastują nas setkami zdjęć osób z idealnie wyrzeźbionymi ciałami. Wiele osób próbowało zacząć trenować, jednak szybko porzucało siłownię, ze względu na powolny rozwój. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że treningi to tylko połowa sukcesu. Bardzo ważna jest dieta i suplementacja. Opiszemy wam BCAA, które pozwoli wam na szybszy rozwój.

BCAA – działanie

BCAA działanie
pixabay.com

Dzięki BCAA najlepsze efekty osiągną osoby, które ćwiczą dziedziny sportu polegające na posiadaniu dużej ilości mięśni, jak np. strongmeni. Nie znaczy to, że osoby, które pragną dobrej sylwetki, nie powinny jej przyjmować. Swoje działanie BCAA zawdzięcza substancji, z których się składa, czyli leucynie, walinie i izoleucynie. Nasze ciało samo w sobie nie produkuje tych aminokwasów, więc musimy ich dostarczać w diecie. Suplementy BCAA pozwalają na dostarczenie większej ilości, niż bylibyśmy w stanie zjeść normalnie.

Leucyna odpowiada za blokowanie kortyzolu, który wpływa na rozpad tkanek mięśniowych po ciężkich treningach, to właśnie przez kortyzol czujemy bóle mięśni następnego dnia po treningu. Wspomoże także syntezę białek, co oznacza lepszą budowę nowych mięśni. Walina wpływa na produkcję hormonu wzrostu, dzięki czemu wyreguluje nasze narządy i pozwoli na szybszy rozwój. Izoleucyna poza właściwościami takimi samymi jak czysta leucyna, także umożliwia kontrolę poziomu cukru we krwi.

Przyjmowanie BCAA, pozwala nam na szybszy rozwój mięśni jak i uchronienie ich przed rozpadem po treningowym. Wpływa także korzystnie na nas podczas treningu, zmniejsza uczucie zmęczenia po wykonaniu wielu serii. Z powodu blokowania kortyzolu, osoby spożywające BCAA odczuwają mniejsze napięcie wywołane stresem. Suplement ten więc pomoże nam na siłowni jak i w starciach z problemami życiowymi.

Efekty przyjmowania BCAA

bcaa wpływ na sylwetkę
pixabay.com

Według przeprowadzonych badań, sportowcy przyjmujący dawkę BCAA przed i po treningu osiągnęło o wiele lepsze wyniki w rozwoju, niż osób, które go nie przyjmowały. Także użytkownicy tego suplementu raportowali mniejsze bóle po treningach jak i ogólne większe zadowolenie z treningu jak i odczuć życiowych.

Podsumowując, dzięki BCAA zahamujemy rozpad mięśni, przyśpieszy ich odbudowę, a także odporność. Dodatkowo pozwoli na wyrzeźbienie sylwetki, zmniejszenie poziomu tłuszczu w ciele, a także obniży stres!

Dawkowanie BCAA

bcaa dawkowanie
pixabay.com

Dawkowanie tego suplementu jest bardzo proste, na każde 10 kg masy ciała przyjmujemy od 0,5 g do 1 g BCAA. Czyli ważąc 100 kg, powinieneś przyjmować od 5 do 10 gram. Oczywiście osoby, które ćwiczą bardzo intensywnie i często mogą przyjmować większe dawki.

Suplementy BCAA okołotreningowo, czyli przed i po treningu. Najlepiej 1,5h przed wysiłkiem fizycznym i 15 minut po. Pozwoli to nam na lepszą budowę mięśni podczas treningu, jak i mniejsze zmęczenie. Po treningu pozwoli na szybszą regenerację porozrywanych tkanek mięśniowych, a także zablokują rozpad mięśni spowodowany wysiłkiem. W dni beztreningowe przyjmujemy z rana na czczo.

 

A na koniec słów kilka

Mam nadzieję, że nasze porady co do stosowania BCAA się wam przydadzą. Zapraszam także do przeczytania o innych suplementach, np. białku i kreatynie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here