Prawidłowy rozwój niemowlęcia zależy od wielu czynników, na które często nie mamy wpływu. Bardzo często maluszki rodzą się z wieloma dolegliwościami i dysfunkcjami, które wymagają szybkiej reakcji, leczenia, ćwiczeń i rehabilitacji. Już kilkutygodniowe dzieci warto rehabilitować, aby zniwelować poważniejsze skutki w przyszłości.

Dolegliwości noworodków

Wśród dolegliwości noworodków i niemowląt bardzo często pojawia się dysplazja stawów biodrowych, asymetria, obniżone lub podwyższone napięcie mięśniowe. Aby zdiagnozować te dysfunkcje, warto jak najszybciej skonsultować się z lekarzem neurologiem lub ortopedą dziecięcym. Najczęściej bywa tak, że im szybciej rozpoczniemy ćwiczenia z dzieckiem, tym szybciej zacznie się ono prawidłowo rozwijać, a wszystkie wady postawy czy dysfunkcje zostaną zniwelowane.

Bardzo ważna jest tu obserwacja rodziców, którzy przecież przebywają z maluszkiem przez cały czas i są w stanie zauważyć nawet te dysfunkcje, które nie są widoczne w trakcie dosyć krótko trwających wizyt lekarskich. Jeśli cokolwiek nas niepokoi, warto skonsultować się z lekarzem. Choćby po to, by upewnić się, że nasze dziecko rozwija się prawidłowo.

Rehabilitacja

Większość dolegliwości związanych z układem mięśniowym czy narządami ruchu leczy się poprzez odpowiednio dobraną rehabilitację i fizykoterapię. Warto więc od razu po uzyskaniu diagnozy znaleźć dobry ośrodek rehabilitacyjny bądź też fizjoterapeutę, który będzie przychodził do nas do domu i ćwiczył razem z dzieckiem. Bardzo ważne jest znalezienie godnego polecenia specjalisty, który ma doświadczenie, wiedzę, kwalifikacje i jest polecany przez innych rodziców. Niedoświadczeni rehabilitanci mogą bowiem spowodować więcej problemów niż korzyści.

W poszukiwaniu dobrego rehabilitanta, który będzie ćwiczył z niemowlęciem, kierujmy się więc przede wszystkim jego kwalifikacjami. W ramach bezpłatnej służby zdrowia często na rehabilitację trzeba czekać kilka tygodni czy miesięcy. W przypadku malutkich dzieci jest to bardzo długi czas, który może spowodować, że późniejsza rehabilitacja będzie trudniejsza i przyniesie dużo mniejsze efekty. Warto więc zainwestować w wizyty prywatne, dzięki czemu będzie można rozpocząć ćwiczenia z dzieckiem niemal natychmiast.

Ćwiczenia dla niemowlaka

Oprócz profesjonalnej rehabilitacji, realizowanej przez zawodowców, konieczne są jednak także samodzielnie wykonywane ćwiczenia. Bardzo ważna jest bowiem systematyczność i regularność. Rodzice powinni więc codziennie wykonywać zalecane ćwiczenia – oczywiście najpierw muszą zostać poinstruowani, w jaki sposób wykonywać je prawidłowo i bez żadnej szkody dla dziecka.

Ćwiczenia z maluszkiem dobrze robić o tych samych porach – gdy jest wyspany, najedzony, nie denerwuje się i jest w dobrym nastroju. Trzeba pamiętać, że nie wszystkie ćwiczenia są przyjemne i delikatne. Czasem mogą one sprawiać dziecku ból lub dyskomfort, co może być wyjątkowo trudne dla rodziców. Nie należy jednak rezygnować z ćwiczeń tylko dlatego, że dziecko płacze czy się denerwuje. Od ich systematyczności zależy bowiem dalszy, prawidłowy rozwój maluszka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here