Bez poważnego powodu w Sylwestra z miasta do miasta przejechać nie będzie można. Rząd zdecydował się na zakaz przemieszczania się. Choć właściwie mowa tu o „zaleceniu”, bowiem dla służb byłoby trudne do zweryfikowania, czy powód podawany przez podróżujących jest wiarygodny.

nowy rok
pixabay.com

Ogłoszone na dzisiejszej konferencji (17 grudnia) nowe obostrzenia szokują całą Polskę. Zgodnie z nowym postanowieniem, w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia nie będzie można się przemieszczać. Zakaz zaczyna się o godzinie 19 i potrwa aż do godziny 6 następnego dnia.

Nowe obostrzenia zaczną działać od 28 grudnia i potrwają aż do 17 stycznia włącznie. Czyli całe ferie zimowe. Jakie jednak zakazy i nakazy zaczną obowiązywać?

  • Zamknięcie galerii handlowych (otwarte pozostają m.in. sklepy spożywcze, z książkami i prasą, drogerie, apteki,  a także wolnostojące wielkopowierzchniowe sklepy meblowe).
  • Zamknięcie hoteli (dostępne tylko dla służb mundurowych, medyków, pacjentów szpitali specjalistycznych, ośrodków COS. Wyjątkiem są również hotele pracownicze).
  • Zamknięte stoki narciarskie.
  • Zamknięta infrastruktura sportowa (dostępna tylko w ramach sportu zawodowego, 10-dniowa kwarantanna dla przyjeżdżających do Polski transportem zorganizowanym)
  • Zakaz przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia bez opieki rodzica lub prawnego opiekuna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 -16:00 (wyjątkiem są półkolonie).
fot. KPRM

Zmiany w maturze 2021

Wraz z wprowadzeniem obostrzeń na sylwestra ogłoszono także zmiany w podstawie maturalnej i egzaminie ósmoklasisty. Między innymi zlikwidowano obowiązkowe pisanie matury, z jednego przedmiotu rozszerzonego. Jeśli ktoś chce to może zdawać maturę nawet z 6 przedmiotów, oczywiście nie musi tego robić. Większość jednak przystąpi do minimum kilku egzaminów rozszerzonych, żeby zdobyć punkty potrzebne na studia. Ograniczono wymagania w maturach i egzaminach ósmoklasisty.

Egzamin maturalny
pixabay.com

Wśród przykładowych zmian wymieniono, że w przypadku egzaminu ósmoklasisty: z języka polskiego – z listy lektur obowiązkowych wykreślono „Tędy i owędy” Melchiora Wańkowicza; z matematyki – ograniczono wymagania dotyczące działań na pierwiastkach oraz stereometrii (brył przestrzennych); z języka angielskiego – z listy środków gramatycznych wykreślono czas past perfect oraz mowę zależną. W przypadku egzaminu maturalnego: z matematyki na poziomie podstawowym – ograniczono wymagania dotyczące funkcji i graniastosłupów, w całości zredukowano wymagania dotyczące brył obrotowych i wymagania z IV etapu edukacyjnego dotyczące ostrosłupów; z geografii na poziomie rozszerzonym – usunięto niektóre treści o charakterze faktograficznym oraz zagadnienia, które są trudne do omówienia podczas nauki zdalnej, np. część zagadnień z zakresu przeszłości geologicznej Ziemi, charakterystykę reżimów rzecznych w Polsce, zmiany funkcji obszarów wiejskich na świecie, zróżnicowanie językowe ludności świata.

A na koniec słów kilka

Życzę wszystkim maturzystom powodzenia w tegorocznej maturze. Lepiej usiądźcie już w tym momencie do nauki, jeśli planujecie zdobyć wysokie wyniki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here