Właściwe ciśnienie krwi ma ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu, dlatego warto je kontrolować i reagować na wszelkie zmiany, które mogą świadczyć o początkach nadciśnienia. Nadciśnienie jest bowiem jedną z naszych dolegliwości cywilizacyjnych, a jednocześnie chorobą, która nieleczona może prowadzić do bardzo poważnych dolegliwości.

Jakie jest prawidłowe ciśnienie?

Prawidłowe ciśnienie krwi jest niezbędne do właściwego funkcjonowania naszego układu naczyniowego, serca, całego układu krążenia, a także inne układów i narządów w naszym organizmie. Warto je regularnie kontrolować, najlepiej zaopatrzyć się w domowy aparat do mierzenia ciśnienia. Nieprawidłowe wartości ciśnienia krwi przez długi czas mogą bowiem nie dawać żadnych objawów, a choroba nadciśnieniowa rozwija się w ukryciu.

Za prawidłowe wartości ciśnienia krwi uważa się 120/80 mmHg. Niewielkie odchylenia od normy nie są jednak żadnym złym objawem, jeśli pojawiają się sporadycznie. O nadciśnieniu możemy natomiast mówić, jeśli przez dłuższy czas ciśnienie utrzymuje się na poziomie powyżej 140/90 mmHg.

Czym jest nadciśnienie?

Nadciśnienie tętnicze może mieć wiele przyczyn. Zdarza się, że jest to tak zwane nadciśnienie pierwotne, a więc pojawiające się u konkretnej osoby bez względu na występowanie innych chorób. Nadciśnienie może być również związane z wieloma chorobami, które rozwijają się w organizmie.

Bardzo często jednak nieprawidłowe wartości ciśnienia krwi to coś, na co pracujemy sobie sami poprzez niewłaściwy tryb życia. Na wzrost ciśnienia ma wpływ między innymi nadwaga i otyłość, palenie papierosów, brak jakiejkolwiek aktywności fizycznej, nieprawidłowa dieta, szczególnie bogata w duże ilości soli, tłuszczu, a także ciężkich potraw. Przyczyną nadciśnienia może być również nadmierne spożywanie alkoholu. Objawy nadciśnienia początkowo są bardzo niewielkie, przez co można je pomylić z objawami innych chorób.

Wśród mało charakterystycznych dolegliwości warto wymienić między innymi bóle i zawroty głowy, duszności, uczucie kołatania serca, zawroty głowy, bezsenność, uderzenia gorąca, zaczerwienienie twarzy, a także mała sprawność fizyczna i wydolność psychiczna. Bardzo często nadciśnienie jest diagnozowane zupełnie przypadkowo w czasie rutynowych badań lekarskich.

Choroby układu krążenia

Jeśli nadciśnienie utrzymuje się przez długi czas, może powodować wiele poważniejszych skutków w funkcjonowaniu naszego organizmu: nieprawidłową pracę nerek, kłopoty z poruszaniem się, problemu ze wzrokiem, obrzęki, a także wiele chorób towarzyszących. Nadciśnienie bardzo często współwystępuje z miażdżycą, która jest efektem zwężania się naczyń krwionośnych przez blaszki cholesterolowe. Leczenie nadciśnienia wymaga przyjmowania leków, jednak w przypadku niewielkich zmian i lekkiego odstępstwa od normy można ciśnienie wyregulować poprzez zmianę diety i trybu życia.

Wystarczy przejść na lżejszą dietę, postawić na zdrowe warzywa, produkty pełnowartościowe i pełne zboża, chude mięso i nabiał, a także wyeliminować słodycze, słone przekąski i wszystko, co zawiera sporo soli. Jeśli do tego dorzucimy zdrową dawkę codziennego ruchu, może się okazać, że w ciągu kilku miesięcy uda się zmniejszyć wartości ciśnienia bez konieczności przyjmowania leków. To ważne, bo osoby, które zaczynają przyjmować leki na nadciśnienie, najczęściej muszą je brać już do końca życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here