Jaki laptop wybrać?

W tym artykule przedstawimy wam, czym kierować się podczas wyboru laptopu, także pojawi się kilka innych artykułów z poleceniem różnych laptopów w danych zakresach cenowych, więc zapraszam do obserwowania naszego portalu.

Rodzaje laptopów

Rodzaje laptopów
pixabay.com

Laptopy możemy podzielić na kilka rodzajów w zależności od naszych wymagań, a także specyfikacji danych modeli. Do najczęściej wyróżnianych typów należą:

  • Do domu – podstawowy najbardziej powszechny typ laptopu. Jest dobry jeśli potrzebujesz urządzenia do przeglądania internetu, oglądania filmów, gry w proste gry (np. Minecraft bez modów) i pracy biurowej w takich programach jak Word lub Excel. Sprawdzi się także jako laptop na studia.
  • Do gier – są to laptopy wyposażone w mocne procesory i dedykowane karty graficzne. W zamian za moc musimy zapłacić dużą wagą takich urządzeń.
  • Biznesowe – Jest to najbardziej szeroka kategoria laptopów. Zaliczają się do niej tanie laptopy, które nadają się do pracy biurowej, ale także najwyższej klasy urządzenia. Te droższe są wyposażone często w liczne dodatkowe zabezpieczenia jak np. czytnik linii papilarnych.
  • Ultrabooki – Bardzo lekkie i smukłe laptopy. Przydane głównie dla osób zajmujących się pracą w różnych miejscach, a także dla studentów. Dobrze więc się nadadzą dla programisty, który chce przedstawić projekt dla klienta.

System w laptopie

Laptop dla studenta
pixabay.com

Podczas zakupu laptopa zwróćcie uwagę, czy laptop jest wyposażony w system operacyjny. Laptopy marki Apple zawsze będą wyposażone w MacOS. W przypadku laptopów innych marek będą one miały zainstalowanego Windowsa, lecz nie zawsze. Spytajcie w sklepie, czy dany laptop jest już z systemem, jeśli nie to będziecie musieli go kupić oddzielnie.

Wielkość laptopa – jaką przekątną wybrać ?

Laptop jaki wybrać
pixabay.com

Ważnym aspektem przy wyborze laptopa jest wielkość ekranu i jego waga. Oczywiście musimy ja wybrać odpowiednio do naszych potrzeb. Standardowe rozmiary matrycy to 11.6, 13.3, 14, 15.6 i 17 cali. Mniejsze bardziej nadają się dla osób, które muszą często przenosić laptop lub które są w podróży. Większe rozmiary lepiej nadają się do oglądania filmów, gry i pracy graficznej.

Wraz z przekątną zazwyczaj idzie także i waga laptopa. Im w lepsze podzespoły jest wyposażony laptop, tym więcej waży. Przy wyborze musimy zwrócić na to uwagę, raczej nikt nie chce nosić ważącego 3 kg, albo i więcej olbrzyma codziennie do szkoły lub na studia.

Innym aspektem, który będzie miał wpływ na użytkowanie laptopa, jest rozdzielczość matrycy, jej typ i powierzchnia. Im wyższa rozdzielczość, tym lepiej. W laptopach głównie występują dwa typy matrycy: IPS i TN. IPS ma lepsze odwzorowanie barw i ogólnie jakość obrazu jest lepsza. TN charakteryzuje się szybszym odświeżaniem, jednak za cenę barw. Ze względu na te właściwości laptopy do gier są zazwyczaj wyposażone w matrycę typu TN. Co do powierzchni to możemy spotkać matryce błyszczące i matowe. Błyszczące mają zazwyczaj lepszą jakość obrazu, ale w dobrze oświetlonych pomieszczeniach zaczynają odbijać promienie i działają jak lustra. Matowe mają trochę gorsze kolory, ale pozwalają na pracę w każdym otoczeniu.

 

Jaki procesor, karta graficzna, RAM ?

Oczywiście, odpowiedzią jest jak najlepszy procesor, karta i jak najwięcej RAMu. Jednak dla osób nieobeznanych w temacie nazwy różnych podzespołów mało znaczą. Z tego powodu pomożemy wybrać wam laptop w danych przedziałach cenowych. Listę artykułów, gdzie przedstawiamy laptopy w różnych półkach cenowych, znajdziecie poniżej. Pozdrawiam i zapraszam do sprawdzenia naszych innych artykułów.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here