W jednym z poprzednich artykułów opisaliśmy pozytywny wpływ Yerba Mate na nasze zdrowie. Możliwe, że niektórzy z was się zdecydowali na przetestowanie tej rośliny. Jednak pojawia się tutaj zasadniczy problem. W jaki sposób się przygotowuje yerba mate?

Jaką wodą zalewać Yerba Mate?

Jest do jedno z głównych pytań, jakie pojawiają się na grupach od osób, które dopiero zaczynają się interesować tym ziołem. Ile osób tyle podejść do przygotowania tego naparu. Są osoby, które stoją z termometrem i czekają, aż woda osiągnie idealnie 75°C, zanim zaleją nią susz. Nie musisz być aż tak dokładny. Jest tylko jedna zasada, woda nie może być wrząca. Jeśli zalejesz susz bardzo ciepłą wodą, to będzie on miał niesamowicie mało wartości zdrowotnych + będzie niesamowicie gorzki. Tak naprawdę nie będziesz dał rady go nawet wypić. Najlepszy sposób mierzenia temperatury podał Wojciech Cejrowski. Do wody wkładasz swój palec, jeśli dasz radę chwilę wytrzymać, to znaczy, że jest już odpowiednia. Jeśli raptownie wyrwiesz z krzykiem, to znaczy, że jeszcze trochę musisz poczekać. Możesz także wymieszać ciepłą wodę z zimną, w przypadku termosu, którego używam. Muszę zalać połowę wrzątkiem, drugą połowę zimną przefiltrowaną wodą. Zmieszana woda w takich proporcjach idealnie pasuje do mojego gustu.

Jak zasypać Yerba mate ?

Bardzo dobrą infografikę na ten temat przygotował sklep dobreziele.pl

Jak przygotować yerbę
Infografika autorstwa Dobreziele.pl

Do pustego naczynia wsypujemy yerbę w zależności od naszych preferencji. Maksymalnie 2/3 naczyńka, jeśli dopiero zaczynacie to najlepiej nasypać połowę albo i mniej. Po tym odwracasz naczynie do góry nogami (oczywiście zatykasz dłonią otwór), po czym powoli obracasz w taki sposób, żeby susz leżał na jednej ze ścianek. W wolną przestrzeń wlewasz wodę. Powoli przewracając naczynie do pionu wkładasz bombillię w miejsce, gdzie wlewałeś wodę. Pamiętaj o zatkaniu ustnika palcem, zapobiegnie to zatkaniu się rurki. Po włożeniu i postawieniu na stole zostawiasz susz na kilka minut, żeby nasiąknął wodą. Po około 5 minutach dolewasz wody do pełna i możesz pić. Jedno zasypanie możesz zalewać kilka razy, zanim smak się nie wypłucze.

Yerba mate na zimno – Terere

Yerba mate można także przygotować na zimno. Najlepiej do tego nadają się w pełni czyste mieszanki, lub z dodatkami cytrusów i mięty. W sklepach można znaleźć specjalnie skomponowane smaki, przeznaczone tylko do terere. Jednak czym jest te całe terere ?

Jaki wpływ ma na nas yerba mte
unsplash.com

Nazwą Terere określa się Yerba Mate przygotowane na bazie zimnej wody, lub innej cieczy. Przygotowuje się w taki sam sposób jak normalną yerba mate, jednak zamiast ciepłej wody wlewasz np. lodowato zimną wodę. Możesz także dodać kostki lodu, żeby napój dłużej był zimny. Taki napój bardzo dobrze działa na nas podczas lata. Umożliwia szybkie nawodnienie i schłodzenie organizmu. Spróbujcie naczynie zalać różnymi sokami. Pamiętajcie jednak, żeby wybierać produkty z jak najmniejszą ilością cukru. Jeśli „sok”, którym będziecie zalewać susz, w dużym procencie będzie się składać z cukru, to napotkacie pewien ciekawy problem. Wokół sitka stworzy się coś w rodzaju kuli zbitej z liści yerby i cukru.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here