Jak się pozbyć łupieżu?

Łupież jest dużym problemem, który dotyka wiele osób, nie zależnie od tego czy dbamy o włosy, czy nie. Oczywiście nikt nie chce chodzić z łupieżem na włosach, więcj jeśli się pojawi, trzeba się go jakoś pozbyć. Najlepszym rozwiązaniem jest dobry szampon przeciwłupieżowy, ale także musimy pamiętać o działaniach profilaktycznych (higiena, właściwa dieta etc.), żeby problem znowu nie wystąpił.

Jak powstaje łupież?

hair
unsplash.com

Łupież jest wywoływany przez drożdżaki. Dokładniej są to płaty złuszczającej się skóry. Grzyby te żyją na naszym ciele cały czas, nawet o tym nie wiemy. Jednak zauważamy je, dopiero kiedy ich ilość zaczyna się zwiększać. Możemy wtedy zaobserwować łupież tłusty (zaczerwienienie i swędzenie oraz odrywające się żółtawe płatki skóry) u osób z przetłuszczonymi włosami, lub łupież suchy u osób z przesuszonymi włosami (odrywające się płatki skóry w kolorze przypominającym srebrny).

Skuteczne sposoby na łupież

włosy
unsplash.com
  • Higiena
    Najważniejsze jest regularne i częste mycie głowy. Nie prawdą jest, że codzienne mycie jest szkodliwe. Trzeba jednak robić do mądrze.  Trzeba jedynie robić to umiejętnie – delikatnymi ruchami (by nie pobudzać dodatkowo skóry) i używając dobrze dobranego do rodzaju włosów i indywidualnych właściwości skóry szamponu. Podczas mycia włosów, musicie bardzo dobrze spłukać głowę. Nie zmyty do końca szampon i martwy naskórek wpływa na rozwój tych grzybów powodujących łupież. Pozwólcie także włosom wyschnąć naturalnie, a nie przy pomocy suszarki. Pamiętajmy, że jeśli chcemy myć głowę codziennie, to używajmy delikatnych, naturalnych szamponów. Większość szamponów, jakie możemy spotkać w sklepie, są bardzo mocne i częste ich używanie może niszczyć włosy.
  • Pielęgnacja
    Musimy także pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji skóry głowy i nasad włosów. Dobrym pomysłem jest robienie płukanek. Na przykład z octu z sokiem z cytryny, olejem herbacianym i lnianym, a także naparem z pokrzywy i tymianku. Pomogą także drożdżowe maseczki. Możemy je przygotować samodzielnie, lub kupić już gotowe w aptece, lub np. Rossmannie. Pamiętajmy o regularnych peelingach głowy, które pozwolą na pozbycie się martwego naskórka.
  • Dieta
    Podczas walki z łupieżem musie zadbać o odpowiednie odżywianie. Dobrze dobrana dieta przywróci skórze zdrowe właściwości. Musicie pić dużo wody, żeby zadbać o poziom nawodnienia organizmu, pozwoli to na nawilżenie skór od wewnątrz. Najlepiej pozbyć się słodyczy i innych niezdrowych rzeczy. Tłuste dania najlepiej zastąpić warzywami i owocami.
  • Suplementacja
    Jeśli dieta nie jest dobrze zbilansowana, warto dostarczać organizmowi dodatkowe dawki witaminy C oraz lecytyny.
  • Zakazy
    Walka z łupieżem to także wyrzeczenia. Na rozwój łupieżu wpływa niezdrowa dieta, stres, kosmetyki do włosów. Musimy pamiętać o tych rzeczach i zmienić styl życia, żeby zastopować rozwój choroby i mieć pewność, że nie wystąpi w przyszłości.

Jak wybrać najlepszy szampon przeciwłupieżowy?

włosy
unsplash.com

Najlepsze szampony przeciwłupieżowe dostępne są w aptekach, a nie w sklepach kosmetycznych. Działają one nie tylko leczniczo, ale także pielęgnacyjne. Zwalczają łupież i dodatkowo koją i pomagają w regeneracji struktury skóry. Wybierając szampon, warto zwrócić uwagę na to, by miał on w swoim składzie substancje przeciwgrzybicze (np. ketokonazol) oraz łagodzące podrażnienia (np. wyciąg z aloesu). Szampony takie są zazwyczaj pozbawione różnych dodatków, np. barwników lub dodatków zapachowych, które mogłyby źle wpłynąć na skórę głowy. Musi on oczywiście być także dobrany do rodzaju skóry – suchej lub takiej ze skłonnościami łojotokowymi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here